W sobotę (19 września 2015 r.) odbyła się ceremonia wręczenia nagród i zamknięcia 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni. Współfinansowane ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego Letnie przesilenie w reżyserii Marcina Rogalskiego zostało docenione przez festiwalowe jury w dwóch kategoriach. Jerzy Zieliński otrzymał nagrodę za zdjęcia do Letniego przesilenia, a Maria Semotiuk, wcielająca się w rolę Buni w filmie Marcina Rogalskiego, nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą. Serdecznie gratulujemy wszystkim nagrodzonym!

Jolanta Dylewska wręczyła Jerzemu Zielińskiemu nagrodę “za zdjęcia mądre i piękne”. Operator podczas swoich podziękowań powiedział: Muszę powiedzieć, że kiedyś byłem już w podobnej sytuacji, gdy odbierałem nagrodę za zdjęcia za film Aria dla atlety [1979 – przyp. red.] i muszę przyznać, że po latach jest to nie mniej ekscytujące. Dziękuję jury, reżyserowi i producentom Letniego przesilenia, a przede wszystkim mojej żonie Elżbiecie za te wszystkie lata.

Nagrodę w imieniu Marii Semotiuk odebrał jej ojciec, Bogusław Semotiuk, który powiedział: Jeśli ktoś nie widział najszczęśliwszego ojca na świecie to oto proszę – to jestem ja. Wyjaśnił, że Maria nie mogła osobiście odebrać nagrody ze względu na swoje zobowiązania zawodowe. I dodał, że córka chciała podziękować wszystkim tym, którzy jej uwierzyli i wspomagali w jej drodze – wszystkim pedagogom, wszystkim producentom (w tym producentom i twórcom Letniego przesilenia) oraz reżyserom, w tym Agnieszce Holland i Andrzejowi Wajdzie, z którymi wcześniej współpracowała.

Ponadto Michałowi Rogalskiemu przyznano pozaregulaminową Nagrodę Młodzieżową Rady Miasta Złote Kociaki.


Pełna lista laureatów 40. Festiwalu Filmowego w Gdyni