LOKACJE
Sokołowsko

Sokołowsko to wieś położona w województwie dolnośląski, w Górach Suchych w Sudetach Środkowych. Od północnego zachodu otacza ją Stożek Mały (750 m n.p.m.), od północnego wschodu masyw Bukowca (898 m n.p.m.), od południowego zachodu Garbatka (797 m n.p.m.), od południa i południowego wschodu Włostowa (903 m n.p.m.) a od wschodu Suchawa (928 m n.p.m.).

W Sokołowsku występują dwa poziomy klimatyczne o silnym zróżnicowaniu, co powoduje, że dno doliny charakteryzuje się zacisznością, a na stokach wiatr znacznie przyśpiesza.

We wsi znajduje się uzdrowisko dr. Brehmera, które zostało uruchomione w 1855 roku i funkcjonowało jako specjalistyczne sanatorium dla osób chorych na gruźlicę. Ze względu na spalenia z 2005 roku, sanatorium przeszło renowację i obecnie powstało tam Międzynarodowe Laboratorium Kultury wraz z Archiwum Twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.

Ważną częścią kultury Sokołowska jest Kinoteatr “Zdrowie”, który niegdyś był częścią kompleksu sanatoryjnego Dr. Brehmera. Kino, które po remontach zachowało oryginalną architekturę posiada scenę z orkiestrionem oraz widownie na 200 osób

W Sokołowsku znajdują się również inne zabytki, takie jak cerkiew prawosławna pw. św. Michała Archanioła, drewniany kościół katolicki pw. Matki Bożej Królowej Świata, drewniana zabudowa ulicy Głównej czy Zameczek Friedenstein wybudowany w XIX i XX wieku.

Tagi: BRUKCZERWONA CEGŁAPARKPAŁAC