Michalina Olszańska jako Olga Hepanrova fot. Media Brigade

W sobotę, 14 grudnia w Kotlinie Kłodzkiej rozpoczęły się zdjęcia do czesko-polsko-słowackiej koprodukcji pt. „Ja, Olga Hepnarova”. Reżyserami są Czesi – Tomas Weinreb i Petr Kazda, za zdjęcia odpowiada polski operator Adam Sikora, a w tytułowej roli zobaczymy studentkę warszawskiej Akademii Teatralnej,  Michalinę Olszańską. Film jest współfinansowany przez instytucje filmowe wszystkich trzech państw będących producentami filmu: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Czeski Fundusz Filmowy i Słowacki Fundusz Audiowizualny. Jednym z koproducentów filmu jest Odra-Film z funduszy VII Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

 

 

Film oparty jest na faktach. Przedstawia historię Olgi Hepnarovej, ostatniej kobiety w Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. 10 lipca 1973 roku, 22-letnia wówczas Olga, wjechała ciężarówką w tłum ludzi czekających na przystanku tramwajowym w centrum Pragi. Zginęło 8 osób, kolejne 11 zostało rannych. Swój czyn tłumaczyła jako akt zemsty na społeczeństwie. Zapytana o motyw Hepnarova odpowiedziała następująco: „W żaden sposób nie żałuję tego, co stało się na tamtej ulicy. Nie miałam zamiaru zranić tych konkretnych osób. Było mi wszystko jedno, kto umrze. Liczył się tylko cel, który chciałam osiągnąć. Chciałam zemścić się  na całym społeczeństwie, włączając w to moją rodzinę, na wszystkich, którzy traktowali mnie wrogo. Jeśli społeczeństwo myśli, że może zniszczyć jednostkę, jednostka ma takie samo prawo aby zrujnować społeczeństwo.” Historia Olgi Hepnarovej to psychologiczny dramat opowiadający o samotności, bólu dorastania, niezrozumieniu i alienacji jednostki.

 

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się 14 grudnia w Kłodzku a zakończą się 22 grudnia w Nowej Rudzie. Noworudzkie plenery będą „udawać’ czeskie miasto Cheb, a w Kłodzku filmowcy odnaleźli Pragę z początku lat 70-tych. Podczas ośmiu pierwszych dni zdjęciowych powstaną sceny w nieczynnej fabryce przy ul. Śląskiej w Kłodzku, na ul. Wodnej i Niskiej w centrum miasta oraz na placu Kościelnym. W Nowej Rudzie ekipa sfilmuje przejazdy starą czeską ciężarówką, a w domu wczasowo-wypoczynkowym przy ul. Kłodzkiej zostanie odtworzony dawny hotel robotniczy z przedmieść Pragi. Następna transza zdjęć zaplanowana jest na początek przyszłego roku. Ekipa filmowa odwiedzi wtedy kolejne miejsca w Polsce, a także przeniesie się do Czech i na Słowację. Film powinien wejść do dystrybucji kinowej w połowie 2015 roku.

 

W produkcję, oprócz Michaliny Olszańskicj, zostali zaangażowani również inni aktorzy z Polski m.in.: Marta Mazurek, Malwina Turek, Bożena Baranowska, Juliusz Rodziewicz i Marcin Kalisz. Wśród czeskiej obsady pojawią się takie nazwiska jak:  Martin Pechlát, Viktor Vrabec, Marika Šoposká i Petra Nesvačilová. Jako statyści wystąpią, wybrani podczas castingów, mieszkańcy Kłodzka i Nowej Rudy.

 

 

Producentem filmu po stronie polskiej jest wrocławska firma Media Brigade. W projekt zaangażowani są również: czeskie firmy Black Balance i Love.Frame, słowacki koproducent firma ALEF Film, Barrandov Studios, praska szkoła filmowa FAMU oraz Studio Poprodukcyjne ACE Post. z Pragi.