Już wkrótce Na Dolnym Śląsku rozpoczną się zdjęcia do filmu WERK OHNE AUTOR” („Work Without Author”) w reżyserii Floriana Henckela von Donnersmarcka, twórcy nagrodzonego Oscarem „Życia na podsłuchu”.

Florian Henckel von Donnersmarck, reżyser i scenarzysta “Życia na podsłuchu” (2006), które odniosło finansowy sukces na całym świecie i zostało nagrodzone Oscarem w kategorii Najlepszy Film Obcojęzyczny,  zrealizuje na Dolnym Śląsku zdjęcia do epickiego thrillera psychologicznego, opisującego trzy okresy niemieckiej historii.

Młody artysta Kurt Barnert (Tom Schilling) uciekł do Niemiec Zachodnich. Wciąż jednak dręczony jest przez swoje doświadczenia z dzieciństwa i wczesnej młodości, które przypadły na czasy nazistowskie i reżim w NRD. Kiedy poznaje studentkę Ellie (Paula Beer), jest przekonany, że oto spotkał miłość swojego życia. Zaczyna tworzyć obrazy, które odzwierciedlają nie tylko jego własny los, ale również traumy całej generacji.

W rolach głównych wystąpią: Tom Schilling (“Oh Boy”), Paula Beer (“Frantz”), Sebastian Koch (“Życie na podsłuchu”), Saskia Rosendahl (“Lore”) i Ina Weisse. Autorem zdjęć do filmu jest pięciokrotnie nominowany do Oscara Caleb Deschanel (“Patriota”, “Pasja”).

Ekipa spędziła lato na planie w Niemczech – w Berlinie, Saksonii i w Nadrenii Północnej – Westfalii, teraz przenosi się na Dolny Śląsk. W Polsce serwis jest realizowany przez Tempus Film, firmę o niemal 20 letnim doświadczeniu, która specjalizuje się w produkcjach historycznych, realizowanych często dla niemieckich stacji TV takich jak ZDF czy ARTE. Za zdjęcia odpowiedzialni będą Jacek Gaczkowski i Piotr Strzelecki. Scenografia po stronie polskiej przygotowana będzie przez Marka Warszewskiego („Nude Area”, „Karbala” „Powidoki”).

“Werk Ohne Autor” jest produkcją Pergamon Film i Wiedemann & Berg Film. Producentami filmu są Jan Mojto, Quirin Berg, Florian Henckel von Donnersmarck i Max Wiedemann. Tak jak przy filmie “Życie na podsłuchu” tu również koproducentami są ARD Degeto i Bayerischer Rundfunk. Dystrubucją w Niemczech zajmie się Walt Disney Studios Motion Pictures Germany. Film powstaje przy współpracy z Beta Cinema, która zajmuje się jego światową sprzedażą.

“Werk Ohne Author” jest wspierany przez Medienboard Berlin-Brandenburg, FFA, FFF Bayern, Film-und Medienstiftung NRW i MDM Mitteldeutsche Medienförderung.