Trzy filmy, których koproducentem jest Odra–Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego (DKF), znalazły się w tegorocznym programie MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Pierwszym z nich jest najnowszy film Przemysława Wojcieszka „Jak całkowicie zniknąć”. Produkcja ta otrzymała dofinansowanie w ramach VII Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w 2013 roku. W ramach tegorocznego festiwalu film zakwalifikował się do Międzynarodowego Konkursu Nowe Horyzonty.

Tak w kilku zdaniach streszcza swoją najnowszą produkcję sam reżyser: „Gerda poznaje Małą Rozbójniczkę w berlińskim metrze. Rozstaną się za dziesięć, może dwanaście godzin. Wzajemne zainteresowanie zamieni się w miłość, a miłość skończy się nad ranem. Przed dziewczynami jednak całe miasto i noc, przez którą płyną. W większości improwizowany, montowany na planie film oparty jest na rytmie, który porządkuje wszystko. Bohaterami są czerwień, błękit, blask miejskich świateł, hałasy i zapach letniej nocy. Fabuła ustępuje miejsca zapisowi chwili i osobistym notatkom. Film niczego nie opowiada. Przestaje być „produkcją”. Jest zaledwie intencją wzięcia kamery do ręki. Lub powinien sprawiać takie właśnie wrażenie”.

Zapraszamy na seanse, które odbędą się: 28 lipca, godz. 16.15 – Kino NH 9, oraz 29 lipca, godz. 13.15 – Kino NH 9

Drugi film to produkcja w reżyserii Agnieszki Zwiefki pt. „Albert Cinema”. Film został dofinansowany w ramach VI Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w roku 2012. Film zakwalifikował się do Konkursu Powiększenie.

Jak pisze o tym filmie Piotr Czerkawski: „Albert Cinema to kino, które wychodzi na ulicę. Grupa bezdomnych traktuje film jako pretekst, który pozwoli im odbić się od dna. Agnieszka Zwiefka patrzy na bohaterów z życzliwością, lecz nie poddaje ich naiwnej idealizacji. Albert Cinema bez upiększeń opowiada o mozolnej próbie naprawienia powtarzanych od lat błędów. Przy okazji jest także pochwałą terapeutycznej roli kina, które staje się tak bliskie życia, jak to tylko możliwe”.

Zapraszamy na seans, który odbędzie się: 28 lipca, godz. 19.00 – Kino NH 6

Do Konkursu Powiększenie zakwalifikował się również „Chłopiec z Żabą” w reżyserii Braci Bartos. Film dofinansowany w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w 2013 jest opowieścią o losach trzech braci, którzy aby przeżyć w wielkim mieście są zdani tylko na siebie. Tak o „Chłopcu z żabą” pisze Piotr Czerkawski: “Wyraziste kino społeczne osadzone w realiach Wrocławia. Reżyserzy zestawiają nędzną egzystencję swoich bohaterów z konsumpcyjnym blichtrem centrum handlowego. Grupa młodych chłopaków – niczym współcześni Los Olvidados z klasyka Luisa Buñuela – robi, co może, by przetrwać w miejskiej dżungli. Pozbawieni wsparcia rodziny nastolatkowie imają się dorywczych prac bądź drobnych kradzieży. Umiejętność dyskretnej obserwacji i emocjonalna powściągliwość reżyserów sprawia, że trudno przewidzieć, jak potoczą się dalsze losy bohaterów”.

Zapraszamy na seans, który odbędzie się: 31 lipca, godz. 19.00 – Kino NH 6