30 czerwca rozpoczął się 52. Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Karlowych Warach – jedno z najważniejszych wydarzeń filmowych w regionie. O prestiżowy Kryształowy Glob walczy m.in. film Joanny Kos- Krauze i Krzysztofa Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali”, koprodukowany przez Odrę-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

Film Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze „Ptaki śpiewają w Kigali”, który znalazł się w Konkursie Głównym Festiwalu, realizowany był m.in. we Wrocławiu oraz na terenie Stawów Milickich na Dolnym Śląsku. To pierwszy polski film o uchodźcach. Akcja filmu rozpoczyna się w 1994 roku, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997 roku. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę swojego współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją ze sobą do Polski. Po przyjeździe bohaterki są złamane i niezdolne do wpisania się w rutynę codziennego życia. Obie próbują się podnieść z tego, co przeżyły. Opowieść o przyjaźni, przebaczeniu i potędze przyrody.

Film został napisany i wyreżyserowany przez Joannę Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze. Zdjęcia realizowali Krzysztof Ptak, Józefina Gocman oraz Wojciech Staroń. Producentem filmu jest Kos Film, a koproducentami Telewizja Polska, Narodowe Centrum Kultury, Odra Film oraz Studio A. Projekt otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, a w sierpniu 2016 roku nagrodę First Look na 69. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Locarno w wysokości 65 000 euro na postprodukcję.

  „Ptaki śpiewają w Kigali” – daty projekcji:
  • 04.07, 20:00 Grand Hall
  • 05.07, 13:00 Pupp Cinema
  • 07.07, 11:30 Drahomíra Cinema
 

Z kolei w sekcji Czeskie Filmy 2016–2017 znalazł się „Pokot” Agnieszki Holland, polsko-niemiecko-czesko-słowacko-szwedzka koprodukcja, realizowana w Kotlinie Kłodzkiej w 2015 i 2016 roku, laureat Srebrnego Niedźwiedzia – Nagrody im. Alfreda Bauera na tegorocznym Berlinale, którego wrocławska premiera z udziałem twórców odbyła się w lutym tego roku w Dolnośląskim Centrum Filmowym.

  „Pokot” – daty projekcji:
  • 01.07, 14:00      Cinema B
  • 03.07, 19:30      Lazne III Cinema
  • 07.07, 19:00      Pupp Cinema