W centrum Wrocławia rozpoczęła się budowa scenografii do najnowszego filmu Stevena Spielberga, szpiegowskiego thrillera, którego akcja rozgrywa się w czasie Zimnej Wojny. W przygotowaniach do realizacji wrocławskiej części zdjęć do filmu, od początku maja br. bierze udział Wroclaw Film Commission (Wrocławska Komisja Filmowa), która została powołana przez samorządy Dolnego Śląska i Wrocławia do pomocy ekipom filmowym zainteresowanym realizacją filmów w województwie. Realizację filmu Spielberga wspierają wrocławskie służby miejskie, które starają się maksymalnie ograniczyć utrudnienia (m. in. zamknięcie ulic) jakie stwarza dla mieszkańców i kierowców.

Nowy film Stevena Spielberga powstaje w koprodukcji amerykańsko-niemieckiej. W głównej rolach występują Tom Hanks, Mark Rylance, Sebastian Koch i Amy Ryan. Zdjęcia do filmu zakończyły się w Nowym Jorku, a obecnie są kręcone w Berlinie i Poczdamie (Studio Babelsberg). Wrocławska część zdjęć do filmu  odbędzie się w drugiej połowie listopada. We Wrocławiu zostanie odtworzona część Berlina z przełomu lat 50. i 60.

Scenariusz filmu, którego akcja toczy się w Berlinie i w Stanach Zjednoczonych, napisali Joel i Ethan Coen na podstawie oryginalnego tekstu Matta Charmana. Jego tematem jest pierwsza w historii wymiana szpiegów między Stanami Zjednoczonymi i Związkiem Sowieckim. Głównym bohaterem filmu jest prawnik James Donovan (Tom Hanks), który podjął się karkołomnych  negocjacji z przedstawicielami ZSRR w sprawie wymiany pilota Francisa Gary Powersa. Pilotowany przez Powersa samolot U2 został zestrzelony nad ZSRR w czasie lotu zwiadowczego w 1960 roku.

Ostatni film (“Lincoln”) Steven Spielberg wyreżyserował w 2011 roku. Jego nowy film będzie czwartym z udziałem Toma Hanksa, który poprzednio zagrał w „Szeregowcu Ryanie” (1998), „Złap mnie jeśli potrafisz” (2002) i w „Terminalu” (2004).

Wroclaw Film Commission od początku 2014 roku udzieliła pomocy, w różnej skali i zakresie, 28 projektom filmowym. Film Stevena Spielberga to niewątpliwie największy z tych projektów. Warto jednak przypomnieć, że WFC wsparła w tym roku także  m. in. realizację niemieckiego filmu dokumentalnego o prof. Aloisie Alzheimerze (Jochen Richter Film GmbH, reż. Philipp Alzmann), film dokumentalny BBC z serii „Great Continental Railway Journeys” (reż. Daisy Scalchi) poświęcony Wrocławiowi oraz poświęcony Polsce odcinek serii dokumentalnej “Globe Trekker” realizowanej dla amerykańskiej sieci telewizyjnej PBS i dla Discovery Asia.