W Chorwacji odbyła się ostatnia część zdjęć do koprodukowanego przez Odrę-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego filmu Najlepszy Łukasza Palkowskiego. „Podobnie jak w Bogach, w Najlepszym jest bohater, któremu ja po prostu pozazdrościłem tego kim jest i co był w stanie osiągnąć. A ja jedynie robię filmy.” – mówił  na 43. Forum Wokół Kina reżyser, który na spotkanie z kiniarzami z całej Polski przyjechał prosto z realizacji chorwackich, najbardziej spektakularnych zdjęć w filmie.

 

Łukasz Palkowski w filmie Najlepszy, który wejdzie na ekrany kin 17 listopada, ponownie sięgnął po życiorys niezwykłej osoby. Człowieka, który udowodnił, że prawdziwi bohaterowie nie boją się upadać i potrafią podnieść się z największego życiowego dna. Głównym bohaterem Najlepszego jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce do dziś pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły, historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman z czasem 24h:47min:46sek. „Myślę, że w życiu szukamy takich historii i takich bohaterów, którzy będą w stanie coś w nas zmienić. Historia Jurka Górskiego jest mi bardzo bliska. Wywodzę się z podobnego, mocno subkulturowego środowiska. Łączy nas także muzyka. Również ze mną, podobnie jak z Jurkiem, stały się trochę inne rzeczy, niż przewidywali moi nauczyciele. Fascynuje mnie to w jaki sposób Jurek był w stanie podnosić się z każdego upadku, a ja wciąż mam kłopot z tym, żeby rzucić choćby palenie. Myślę, że to są właśnie powody, dla których tę historię trzeba opowiedzieć wszystkim. Pewnie każdy zobaczy w niej coś dla siebie – odnajdzie własnego demona, którego może będzie chciał pokonać”.

Na ekranie pojawią się najbardziej utalentowani polscy aktorzy młodego i starszego pokolenia: Jakub Gierszał, Janusz Gajos, Magdalena Cielecka, Arkadiusz Jakubik, Tomasz Kot, Mateusz Kościukiewicz, Adam Woronowicz, Artur Żmijewski, Anna Próchniak, Kamila Kamińska i Szymon Warszawski. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński Junior, który odebrał nagrodę podczas 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni, za zdjęcia do koprodukowanego przez Odrę-Film „Wołynia” Wojciecha Smarzowskiego.

Producentem filmu jest: Iron Films sp. z o.o. Koproducenci: Telewizja Polsat Sp. z o.o., Lutetia  Sp. z o.o., Cavatina Sp. z o.o., Odra-Film, Monternia.pl Sp. z o.o. Film współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej. Dystrybutor: Dystrybucja Mówi Serwis.