Owacja „na stojąco” publiczności w gdyńskim Teatrze Muzycznym , trudne do ukrycia emocje Laureata i serdeczne gratulacje środowiska filmowego – Sylwester Chęciński podczas Gali gdyńskiego 39. Festiwalu Filmowego odebrał „Platynowe Lwy”, nagrodę za całokształt twórczości. „Platynowe Lwy” to nagroda gdyńskiego festiwalu przyznawana najwybitniejszym twórcom polskiego kina. Sylwester Chęciński jest pierwszym reżyserem związanym z Wrocławiem, który tę nagrodę otrzymał.

Sylwester Chęciński, obok zmarłego w 2010 roku Stanisława Lenartowicza, to reżyser filmowy którego twórczość najmocniej związana jest z Wrocławiem i wrocławską Wytwórnią Filmów Fabularnych. Po studiach w szkole filmowej w Łodzi, Chęciński od lat 50. we wrocławskiej wytwórni współpracował jako reżyser ze Stanisławem Lenartowiczem (Zimowy zmierzch) i Andrzejem Wajdą (Lotna). Debiutował „Historią żółtej ciżemki”, w której odkrył dla polskiego kina Marka Kondrata. W „Agnieszce 46”, kolejnym Jego filmie fabularnym, takim odkryciem aktorskim Chęcińskiego stała się Joanna Szczerbic. Ogólnopolskie uznanie i idący za tym olbrzymi sukces frekwencyjny Chęciński uzyskał jako autor trylogii o rodzinach Pawlaków i Kargulów – „Sami swoi”, „Nie ma mocnych” i „Kochaj albo rzuć” przeszły nie tylko do historii polskiego kina. Stały się niezbywalnym elementem polskiej kultury. W podobny sposób w historię polskiego kina wpisały się inne filmy Chęcińskiego ”Wielki Szu” i „Rozmowy kontrolowane”.

Sylwester Chęciński jest dzisiaj ikoną wrocławskiego środowiska filmowego. Autorytetem i punktem odniesienia dla młodych filmowców. Od początku działalności dolnośląskiego Konkursu Filmowego i Wroclaw Film Commision służy nam radą i pomocą. Dziękujemy i serdecznie przyłączamy się do gratulacji z tytułu gdyńskiej nagrody!!!