18 marca w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się premiera filmu dokumentalnego o Stefanie Arczyńskim pt. „Szczęściarz”. Reżyserami filmu są Jolanta Krysowata i Mariusz Marks, natomiast producentem Bronisław Bubiak z KABART Film. Film powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

 

Państwo Arczyńscy z reżyserami filmu: Jolantą Krysowatą i Mariuszem Marksem, fot. WFC

Stefan Arczyński w rozmowie z Krystyną i Tadeuszem Kosarewiczami, fot. WFC

Stefan Arczyński z żoną Lidią, producentem filmu Bronisławem Bubiakiem i prof. Krzysztofem Wroneckim w oczekiwaniu na premierę dokumentu “Szczęściarz”, fot. Natalia Dobroszycka

 

 

 

W premierze wzięli udział przyjaciele Stefana Arczyńskiego oraz liczni przedstawiciele środowisk filmowych i fotografów wrocławskich. Według opinii widzów, autorom filmu udało się stworzyć niezwykłą opowieść o losach Stefana Arczyńskiego, jednego z najbardziej zasłużonych polskich fotografów. Jego życie, z powodu skomplikowanych losów rodzinnych, związane z Polską i Niemcami, a od początku lat 50. z Wrocławiem gdzie mieszka, to niezwykła historia i przykład skomplikowanych dróg życiowych Dolnoślązaków. Stefan Arczyński, który w tym roku skończy 98 lat, na premierę przybył z żoną Lidią. Na popremierowym spotkaniu przy lampce wina, bohater filmu – równolatek fotografii małoobrazkowej – ujmował elegancją, poczuciem humoru i niezwykłą pogodą ducha.