Wraz z początkiem czerwca, na Dolnym Śląsku rozpoczęły się zdjęcia do polsko-niemiecko-czesko-szwedzkiej koprodukcji pt. POKOT w reżyserii Agnieszki Holland. O tym, jakie nazwiska znalazły się w obsadzie najnowszej produkcji Studia Filmowego TOR, dowiemy się wkrótce.

Film nominowanej do Oscara reżyserki, powstaje na podstawie scenariusza, opartego na bestsellerowej powieści Olgi Tokarczuk p.t. PROWADŹ SWÓJ PŁUG PRZEZ KOŚCI UMARŁYCH. Będzie to historia kryminalna utrzymana w ironicznym tonie braci Coen, osadzona w odrealnionym świecie, budzącym skojarzenia z ostatnimi filmami Wesa Andersona.

Sama reżyser mówi o projekcie:

Nasz film mógłby się nazywać: TO NIE JEST KRAJ DLA STARYCH KOBIET.

Ten film ma być prowokujący, czasem będziemy “jechać po bandzie”. Nie powinno być żadnego moralizatorstwa ani prostego morału. Nie chciałabym również, by przesłanie polityczne (które niewątpliwie w książce jest zawarte) było całkowicie oczywiste. Zawsze możemy myśleć, że to wszystko zrodziło się w głowie bohaterki, którą poraża alergia na światło… Widzę tę postać jako mieszankę filozofki Simone Weil, bohaterki książki JM Coetze – Elizabeth Costello, Stanisławy Przybyszewskiej, Wariatki z Chaillot i wielu moich znajomych rówieśniczek, zwariowanych na punkcie ekologii, astrologii, wciąż młodzieńczych mimo nabytych lat i kilogramów, hodujących w sobie wspomnienie wiary w lepszy, sensowny świat.

Główne postacie przedstawione w tej historii będą wyraziste, żywe, oryginalne. Zależy mi, by istniały one niemal równoprawnie do głównej bohaterki, by każda niosła swoją tajemnicę, by co i rusz ogarniały nas wątpliwości co do ich roli w popełnianych zbrodniach.

Kolejne informacje dotyczące tej produkcji, w tym szczegóły na temat jej rewelacyjnej obsady już wkrótce.