Rok 2016 obfitował w projekty i wydarzenia filmowe w regionie, do których przyczyniła się Odra-Film poprzez działalność Wrocławskiej Komisji Filmowej i Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

Po raz dziesiąty Odra-Film ogłosiła Dolnośląski Konkurs Filmowy, finansowany ze środków Gminy Wrocław i Województwa Dolnośląskiego, na który w tym roku wpłynęło 31 projektów filmów fabularnych i dokumentalnych. Budżet tegorocznej edycji wyniósł 1 700 000 zł, a decyzją Komisji Konkursowej dofinansowanie otrzymało 8 filmów (5 fabularnych i 3 dokumentalne), w tym takie tytuły jak Pokot Agnieszki Holland, Double Ironman Łukasza Palkowskiego, Żużel Doroty Kędzierzawskiej czy Wieża, jasny dzień Jagody Szelc. Tym samym ogólna liczba dofinansowanych przez DKF filmów w latach 2008-2016 wzrosła do 59.

Część z tegorocznych koprodukcji DKF realizowała zdjęcia w regionie w tym roku, część będzie je kontynuować w 2017. Łukasz Palkowski kręcił głównie w Legnicy i Wrocławiu, Dorota Kędzierzawska zdjęcia we Wrocławiu planuje na początek przyszłego roku w Centrum Technologii Audiowizualnych (dotychczas nagrywała w Rzeszowie i Częstochowie). Zimą tego roku Agnieszka Holland zakończyła zdjęcia do swojego najnowszego filmu Pokot na podstawie powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. Film (zdjęcia podzielone na letnie, jesienne i zimowe, realizowane w trzech transzach) w większości realizowany był w naszym regionie, a ekipa na Dolnym Śląsku spędziła 37 z 45 dni zdjęciowych m.in. w Międzygórzu i Bystrzycy Kłodzkiej.

W minionym roku koprodukcje Dolnośląskiego Konkursu Filmowego z powodzeniem krążyły także po festiwalach w kraju i na świecie. Ja, Olga Hepnarova Tomáša Weinreba i Petra Kazdy z Michaliną Olszańską w roli tytułowej otworzyła sekcję Panorama 66. Festiwalu Filmowego w Berlinie, film ten był również nagradzany m.in. w Sofii i w Mińsku. Z kolei w Konkursie Głównym 41. Festiwalu Filmowego w Gdyni znalazły się 3 koprodukowane przez DKF tytuły: Królewicz Olch Kuby Czekaja, który został pokazany jako film otwarcia festiwalu, Sługi boże Mariusza Gawrysia oraz Wołyń Wojciecha Smarzowskiego. Wołyń otrzymał nagrody za zdjęcia (Piotr Sobociński), za charakteryzację (Ewa Drobiec) i za najlepszy profesjonalny debiut aktorski (Michalina Łabacz), a nagrodę Złotego Klakiera dla filmu najdłużej oklaskiwanego na gdyńskiej premierze otrzymały Sługi boże.

Rok 2016 przyniósł 12 pokazów premierowych filmów koprodukowanych przez DKF – 7 dokumentów, 1 filmu animowanego i 4 fabuł, z których 5 miało regularną dystrybucję kinową i odniosło sukcesy frekwencyjne. Wołyń Wojciecha Smarzowskiego obejrzało dotychczas blisko 1 500 000 widzów, co czyni film najchętniej oglądaną produkcją wspartą ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w historii. Nakręcone we Wrocławiu Sługi boże obejrzało blisko 150 000 widzów, a realizowany m.in. w Górach Stołowych film familijny Za niebieskimi drzwiami Mariusza Paleja w sześć tygodni od premiery 215 213 widzów, co jest osiągnięciem rekordowym w kategorii rodzimych produkcji dla dzieci.

Swoje premiery miały również dwa ważne z punktu widzenia historii filmowej w regionie filmy dokumentalne: Pokolenia w reżyserii Janusza Zaorskiego, opowiadające historię wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych złożoną z ok. 50 tytułów zrealizowanych właśnie w tutejszej Wytwórni oraz Kosarewicz. Ktoś kto widzi więcej Krzysztofa Wierzbiańskiego, poświęcony wybitnemu wrocławskiemu scenografowi Tadeuszowi Kosarewiczowi, który odpowiadał za projekty scenograficzne takich tytułów jak Pamiętnik znaleziony w Saragossie i Lalka Wojciecha J. Hasa czy Ziemia obiecana Andrzeja Wajdy.

Wrocławska Komisja Filmowa wsparła w tym roku szereg filmowych inicjatyw oraz projektów polskich i zagranicznych, które realizowano w naszym regionie, w tym m.in. program telewizyjny na zlecenie BBC2 Ghost Train poświęcony poszukiwaniom „złotego pociągu”, koreański film Unfinished, za sprawą którego we wrześniu Wrocław po raz kolejny dublował Berlin czy program Polska filmowa, powstający na zlecenie Canal+ Discovery, prezentujący miejsca, w których powstawały kultowe polskie filmy i seriale (docinek poświęcony Wrocławiowi oraz odcinek poświęcony Dolnemu Śląskowi).

WFC z powodzeniem reprezentowała również region na wydarzeniach branżowych, m.in. na targach w Berlinie, Cannes i w Londynie. Podobnie jak w latach ubiegłych była również partnerem wydarzeń branżowych i festiwali w regionie – po raz kolejny wsparła organizację Polish Days w ramach T-Mobile Nowe Horyzonty oraz USinProgress w ramach American Film Festivalu, a także ostatnią edycję SOFA – School of Film Agents, każdorazowo prezentując uczestnikom wydarzeń filmowy potencjał regionu. Ponadto wsparła Polską Komisję Filmową w organizacji objazdu lokacji dla amerykańskich location managerów  – odpowiedzialnych za lokacje do największych hollywoodzkich produkcji jak Pearl Harbor, Aż poleje się krew, Sicario czy Ghost in the shell – czyli tzw. Fam Tour i umożliwiła uczestnikom objazdu odwiedzenie wielu filmowych miejsc we Wrocławiu i na Dolnym Śląsku. Z kolei w związku z odbywającą się w tym roku we Wrocławiu 29. ceremonią wręczenia Europejskich Nagród Filmowych, we współpracy z Europejską Akademią Filmową, Wrocławska Komisja Filmowa, wraz z organizatorami obchodów Roku Kieślowskiego 2016, zorganizowała 8 grudnia spotkanie młodych polskich filmowców z nominowanymi do nagród EFA w kategoriach Short oraz Discovery, a 9 grudnia zorganizowała dla gości wizytę studyjną, prezentując walory filmowe Wrocławia.

Przyszły rok zapowiada się równie obiecująco. Na 67. Festiwalu Filmowym w Berlinie odbędzie się premiera wspomnianego Pokotu Agnieszki Holland, który znalazł się w Konkursie Głównym Festiwalu obok filmów takich twórców jak Sally Potter czy Aki Kaurismäki, z kolei w sekcji Generation zostanie pokazany Królewicz Olch Kuby Czekaja. Na drugi kwartał 2017 zapowiadana jest także premiera filmu Twój Vincent Doroty Kobieli (DKF 2014) – poświęcona życiu Vincenta van Gogha pierwsza na świecie pełnometrażowa animacja malarska.

Życzymy Państwu i sobie jeszcze więcej filmowych wrażeń w 2017 roku!