25 czerwca o godz. 20.00 w DCF-ie odbędzie się pokaz fabularno -animowanego filmu Wojciecha Majewskiego „Przebudzenie”. Koproducentem filmu jest Odra-Film poprzez dofinansowanie w Dolnośląskim Konkursie Filmowym. Wstęp za zaproszeniami (będą do zdobycia w mediach i na profilu DCF-u na FB).

 

Gatunek filmu został określony jako „dramat cybernetyczno-mistyczny”. To w 95% komputerowa animacja 3D, a w 5% tradycyjny film aktorski; coś dla wielbicieli komputerowych światów, ale i dla tych, którzy wychowali się na tradycyjnych bajkach. Rzecz o poszukiwaniu prawdy, która jest w nas.

W szpitalnej sali leży podłączona do respiratora dziewczynka pogrążona w śpiączce. Pewnej nocy siada obok niej starzec i zaczyna snuć opowieść o tajemniczym samotnym chłopcu, który mieszkał w „Cybernetycznym Świecie Bajki”. Było to mroczne królestwo o nazwie Spektronia, w czasach gdy roboty dopiero zaczynały przypominać ludzi. Świat ten – pogrążony w nieustającej wojnie i chaosie – nie przypominał świata znanego z tradycyjnych bajek. Nasz bohater – zwany Hero – żył samotnie. Nie chciał mieć nic wspólnego z krainą, którą rządził zły król mieszkający w ołowianym zamku. Ten okrutny despota miał tylko jeden, mały problem… krnąbrną córkę.
Hero trzyma się z dala od kłopotów Spektronii. Mieszka za siedmioma górami, za siedmioma rzekami, w ostatnim z siedmiu żywych lasów, na leśnej polance w specjalnie skonstruowanym domu, który jest jego azylem. W samotności, mając komputer za przyjaciela, bez reszty poświęca się malowaniu obrazów. To jedynie daje mu ukojenie, pozwala tworzyć i pielęgnować subtelny wewnętrzny świat jego marzeń. Obrazy są barwne i nie przypominają ponurej, szarej Spektronii. Tworzenie malarskich wizji pochłania Hero do tego stopnia, iż granica między prawdą a fikcją zaczyna się zacierać. Na jego obrazach nie ma bitew, wojowników. Są za to wschody słońca, lazurowe niebo, łąki i zawsze dwoje tych samych ludzi – on oraz jego upragniona miłość. Pewnego dnia spokój Hero zostaje naruszony  –  o  dom roztrzaskuje się powietrzny skuter. Rozbitkiem okazuje się dziewczyna – łudząco podobna do kobiecej postaci z jego obrazów…

„Przebudzenie” łączy w sobie bajkę, mit oraz te treści, które są wyrazem tęsknoty za prawdą ostateczną… To jej poszukuje nasz główny bohater. W zetknięciu z prawdą Hero jest jednak bezradny jak dziecko, które nie może pojąć wagi i znaczenia filozoficznych rozważań. Film stanowić może przyczynek do dyskusji na temat nowej mitologii, w której świat baśni zastępowany jest przez rzeczywistość wirtualną; zamiast smoków są wirusy komputerowe, a absolutem jest programista, który ten świat kreuje.

 

Przebudzenie (Polska, 2011)
film animowany / fabularny
medium: komputerowa animacja 3D (5% zdjęcia filmowe)
scenariusz, reżyseria, animacja, zdjęcia, produkcja: Wojciech Majewski
II reżyser, scenografia, modelowanie, animacja 2D: Rafał Zaremba
muzyka: Andrzej Dudek-Dürer, Job Karma – Maciej Frett, Aureliusz Pisarzewski
scenografia: Arkadiusz Bagiński, , Rafał Zaremba
wystąpili: Maciej Stuhr, Jerzy Żydkiewicz, Kinga Preis, Miłogost Reczek, Joanna Kudelska, Krzysztof Dracz, Piotr Bąk, Wiktor Zborowski, Jarosław Boberek, Przemysław Kapsa, Agnieszka Basińska
czas: 74 min

 

Nagrody i festiwale:
Najlepszy profesjonalny film fabularny – 9. Multimedia Happy End Festiwal Filmów Optymistycznych 2011
Pokazy na XXXV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, 2010 i na I Festiwalu REGIOFUN w Katowicach, 2010

 

Twórca: Wojciech Majewski
Urodzony we Wrocławiu w 1969 r. reżyser, scenarzysta, autor zdjęć, animator, montażysta.  Twórca filmów, videoartów, wizualnej oprawy koncertów, efektów komputerowych i reklam telewizyjnych. Poza filmem zajmuje się fotografią, rysunkiem i malarstwem. Do swoich fascynacji zalicza technikę komputerową. Twórczość na tym polu zaowocowała eksperymentami w zakresie kolażu fotograficznego, fotografii stereoskopowej i filmu animowanego.
Od wielu lat jest wykładowcą animacji we Wrocławskiej Szkole Filmowej MASTERSHOT i animatorem w XANTUS Studio S.A.


Jego dorobek filmowy to:
2011 – PRZEBUDZENIE (reżyseria, scenariusz, zdjęcia, animacja)
2011 – BABY BEETLES – serial (scenariusz, character animator)
2009 – 1000 ZŁYCH UCZYNKÓW – serial (character animator)
2009 – WŁATCY MÓCH – ĆMOKI, CZOPKI I MONDZIOŁY (character animator)
2008 – WŁATCY MÓCH – serial (character animator)
2007 – PO DRUGIEJ STRONIE MGŁY (realizacja, zdjęcia, montaż)
2007 – ZOO-TERRA (animacja)
2007 – JESTEŚMY TU TYLKO NA CHWILE (reżyseria, zdjęcia, montaż)
2006 – IMPERIUM ZONA (montaż)
2006 – CZARNOBYL MOJE ŻYCIE (reżyseria, montaż)
2004 – ECCE HOMO (animacja)
1999 – TAKIE TANGO – BUDKA SUFLERA (montaż)
1997 – PRAGA OKIEM SAUDKA (zdjęcia, montaż)
1995 – BERLINER TANGO (zdjęcia)
1994 – MANE, THEKEL FARES (realizacja)
1990 – ZWYCZAJNIE (reżyseria, scenariusz, zdjęcia)
1989 – STRATEGIA PAJĄKA (realizacja