Najnowszy film Agnieszki Holland, który powstał w międzynarodowej koprodukcji polsko-niemiecko-szwedzko-czesko-słowackiej, został zakwalifikowany do głównego konkursu 67. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie, który odbędzie się w lutym 2017 roku. Odra-Film jest koproducentem „Pokotu” dzięki środkom Dolnośląskiego Konkursu Filmowego współfinansowanego przez samorządy Wrocławia i Dolnego Śląska. 

Agnieszka Holland i Agnieszka Mandat na planie Pokotu w Międzygórzu fot. R. Pałka

„Pokot”, którego scenariusz powstał na podstawie powieści „Prowadź mnie przez kości umarłych”, reżyserka napisała wspólnie z autorką książki, Olgą Tokarczuk. Zdjęcia do filmu były realizowane przede wszystkim w Międzygórzu (Kotlina Kłodzka), Bystrzycy i Nowej Rudzie. W głównych rolach występują w filmie: Agnieszka Mandat, Wiktor Zborowski, Andrzej Grabowski, Miroslav Krobot, Jakub Gierszał, Patricia Volny i Borys Szyc. Na festiwalu w Berlinie odbędzie się światowa premiera filmu.

Agnieszka Mandat na planie Pokotu – zdjęcia zimowe fot. R. Pałka

„Pokot” znajduje się w pierwszej dziesiątce tytułów nominowanych do głównego konkursu festiwalowego, które zostały ogłoszone w czwartek. Na razie jest to jedyny polski film wśród 14 ogłoszonych nominacji w kategoriach Competition i Berlinale Special.