Najnowszy film Agnieszki Holland, którego koproducentem jest Odra-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, jest polskim kandydatem do nagrody amerykańskiej Akademii Filmowej (Oscar) w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”. Zdecydowała o tym Polska Komisja Oscarowa złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego z udziałem Magdaleny Sroki, dyrektora PISF. Komisji przewodniczył Paweł Pawlikowski, laureat „Oscara” za film „Ida”.

“Po długich dyskusjach komisja uznała, że to »Pokot« będzie w tym roku najlepiej reprezentował polską kinematografię w trudnej rywalizacji oscarowej. Rozważaliśmy kilka tytułów i w naszej ocenie film Agnieszki Holland ma najwięcej atutów, które mogą pomóc mu w kampanii promocyjnej i w konsekwencji zwiększyć szanse na uzyskanie nominacji do Oscara” – powiedział Paweł Pawlikowski dla serwisu PISF. – “Pokot” to uniwersalna, bardzo starannie zrealizowana opowieść niewątpliwie poszerzająca pole naszej wrażliwości. Ten gatunkowy patchwork jest niezwykle aktualny i sprawia, że wciąż warto zadawać podstawowe pytania. To film o tym, czy warto zawalczyć o dobro tego, co nas otacza, o przyrodę i słabszych od nas. »Pokot« to obraz z mocnym przesłaniem, w dodatku będący ważnym kobiecym głosem, a twórczość kobiet jest coraz szerzej obecna w kinie światowym ostatnich lat” – dodał przewodniczący Komisji Oscarowej.

Agnieszka Holland była dotychczas dwukrotnie  nominowana do Oscara. Za „Pokot” otrzymała w tym roku nagrodę Srebrnego Niedźwiedzia na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie oraz nagrodę główną na festiwalu w Montrealu. Podczas odbywającego się właśnie festiwalu w Toronto rozpoczęła się wspierana przez PISF kampania promocyjna na rzecz Oscara dla „Pokotu”.