Pod koniec marca ekipa programu Polska Filmowa ponownie odwiedziła Dolny Śląsk, aby zrealizować drugi odcinek poświęcony naszemu regionowi – tym razem Rafał Zawierucha ze swoimi gośćmi odwiedził m. in. Legnicę, Wałbrzych i Lubomierz.

Odcinek poświęcony filmom realizowanym na Dolnym Śląsku, który (podobnie jak  sam Wrocław) ma bogatą filmową historię dzięki dawnej działalności Wrocławskiej Wytwórni Filmowej, a dziś chociażby Dolnośląskiego Funduszu Filmowego, to między innymi wyprawa z Waldemarem Krzystkiem i Lesławem Żurkiem do Legnicy śladami Małej Moskwy i Fotografa czy wizyta w niezwykle fotogenicznym Zamku Książ, gdzie realizowano Diabła Andrzeja Żuławskiego, Magnata Filipa Bajona czy Daas Adriana Panka. W Wałbrzychu Rafał Zawierucha spotkał się z reżyserem Andrzejem Jakimowskim oraz scenograf Ewą Jakimowską, aby porozmawiać o ich wspomnieniach z realizowanych tutaj przed dziesięcioma laty Sztuczek. Miasto było także bohaterem między innymi Komornika Feliksa Falka z Andrzejem Chyrą w roli tytułowej czy koprodukowanych przez nas W cieniu Davida Ondříčka i Bez wstydu Filipa Marczewskiego. Udało nam się także wspólnie z Wojciechem Marczewskim odbyć podróż sentymentalną i odwiedzić niesamowity Pałac w Bożkowie, w którym reżyser 36 lat temu zrealizował swoje Dreszcze, film zainspirowany wydarzeniami z jego własnego życia, nagrodzony m. in. Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1982 roku, którego główny bohater – nastoletni Tomek – wyjeżdża na obóz harcerski, a większość akcji dzieje się właśnie w Bożkowie. Z kolei w Lubomierzu wspominaliśmy z Jerzym Janeczkiem (czyli filmowym Witią) prace na planie bezkonkurencyjnej komedii wszech czasów – Samych swoich Sylwestra Chęcińskiego.

Program Polska Filmowa to seria dokumentalna, produkowana dla CANAL+ DISCOVERY, która zabiera widza w niezwykłą podróż po Polsce i razem z nim odkrywa ją na nowo. W każdym odcinku przedstawiane są inne miejsca i regiony, w których kręcono najbardziej popularne polskie produkcje. Dzięki pomocy Wrocławskiej Komisji Filmowej ekipa odwiedziła Dolny Śląsk dwukrotnie – realizując odcinek we Wrocławiu oraz odcinek dolnośląski. Rafał Zawierucha, przewodnik widza po świecie Polski Filmowej, twierdzi, że wartością programu są nie tylko pokazywane w nim sceny z filmów i związane z nimi anegdoty, ale również prezentacja pięknych miejsc, które zapisały się na kartach polskiej i międzynarodowej kinematografii, stanowiąca inspirację do samodzielnych podróży po Polsce filmowym szlakiem.

Premiera 10-odcinkowej serii odbędzie się w poniedziałek 25 kwietnia o 21:00 na CANAL+ DISCOVERY. Dlaczego ekipa programu odwiedziła dwie oddalone od siebie o 150 km miejscowości, aby porozmawiać o losach Karguli i Pawlaków? Jak Wojciech Marczewski wspominać będzie wizytę w Bożkowie po latach? Dlaczego Waldemar Krzystek w swoich filmach tak często wraca do Legnicy?  Odpowiedź na te oraz inne pytania w poświęconych naszemu regionowi odcinkach Polski Filmowej!

[:en]

W dniach 29-31 marca ekipa programu Polska Filmowa realizowała drugi odcinek poświęcony naszemu regionowi – tym razem Rafał Zawierucha ze swoimi gośćmi odwiedził m. in. Legnicę, Wałbrzych i Lubomierz.

 

Odcinek poświęcony filmom realizowanym na Dolnym Śląsku to między innymi wyprawa z Waldemarem Krzystkiem i Lesławem Żurkiem do Legnicy śladami Małej Moskwy i Fotografa, filmowy Zamek Książ (gdzie realizowano między innymi Diabła Andrzeja Żuławskiego, Magnata Filipa Bajona czy Daas Adriana Panka) oraz Wałbrzych – bohater Komornika Feliksa Falka z Andrzejem Chyrą w roli tytułowej, Sztuczek Andrzeja Jakimowskiego czy koprodukowanego przez nas Bez wstydu Filipa Marczewskiego. Udało nam się także wspólnie z Wojciechem Marczewskim odbyć podróż sentymentalną i odwiedzić niesamowity Pałac w Bożkowie, w którym reżyser 36 lat temu realizował Dreszcze, film zainspirowany wydarzeniami z jego własnego życia, nagrodzony m. in. Srebrnym Niedźwiedziem na Festiwalu Filmowym w Berlinie w 1982 roku, którego główny bohater – nastoletni Tomek – wyjeżdża na obóz harcerski, a większość akcji dzieje się właśnie w Bożkowie.

 

Polska filmowa to program, którego realizatorzy pod wodzą reżysera Kristoffera Rusa i prowadzącego program aktora Rafała Zawieruchy przemieszczają się szlakiem miejsc, w których realizowane były zdjęcia do polskich filmów i seriali – tych znanych, docenionych, ale też tych trochę zapomnianych, a pięknych i wartościowych. Ekipa programu, który oprócz funkcji filmoznawczej, przede wszystkim pełni rolę programu podróżniczego-krajoznawczego, prezentującego walory odwiedzanych regionów oraz zachęcającego widzów do ich osobistego odwiedzenia, zrealizowała już między innymi odcinki na Helu, w Warszawie, Krakowie czy Łodzi. Następny przystanek na ich filmowej mapie Polski to Katowice. Premiera 10-odcinkowej serii odbędzie się w poniedziałek 25 kwietnia o 21:00 na CANAL+ DISCOVERY.