Oficjalna premiera najnowszego filmu Waldemara Krzystka „Fotograf” odbędzie się 17 września na Festiwalu Filmowym w Gdyni, jednak mieszkańcy Legnicy będą mieli okazję obejrzeć go przedpremierowo już 12 września. Przedpremierowy pokaz to forma podziękowania producentów i realizatorów dla osób oraz instytucji, dzięki którym możliwe było zrealizowanie filmu.

Dofinansowany przez VI Dolnośląski Konkurs Filmowy „Fotograf” to thriller sensacyjny, którego akcja rozgrywa się w dwóch planach czasowych: we współczesnej Moskwie i w Legnicy, a w retrospekcjach (z początku lat siedemdziesiątych XX wieku) w legnickich koszarach Armii Radzieckiej. Moskiewska policja poszukuje seryjnego mordercy, który wzorem techników policyjnych, zawsze zostawia na miejscu zbrodni kartoniki z numerami. Śledztwo ciągnie się od kilkunastu lat, a zebrane dane kierują uwagę policjantów prowadzących dochodzenie na wydarzenia, których miejscem był właśnie radziecki garnizon w Legnicy.

To kolejny film Waldemara Krzystka, którego akcja rozgrywa się w tym mieście. To również kolejna próba realizacji założeń kina gatunkowego przez Krzystka, który, jak podkreśla, w „Fotografie” stworzył coś więcej: „kino gatunkowe, które utrzymując poziom gatunku, przemyca także wiele mądrości w stylu Dostojewskiego”.

Zdjęcia trwały 35 dni na planie w Legnicy, Wrocławiu oraz Moskwie. W filmie występują aktorzy polscy i rosyjscy m.in. Tatyana Arngoldts, Alena Babenko, Agata Buzek, Sonia Bohosiewicz, Aleksey Gorbunov, Aleksandr Baluyev, Marat Basharov, Dmitriy Ulyanov, Tomasz Kot, Adam Woronowicz.