We wtorek (9 kwietnia) w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się premiera filmu dokumentalnego „Albert Cinema” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Opowiada on o grupie bezdomnych z wrocławskiego ośrodka Towarzystwa im. Św. Brata Alberta, którzy pod kierunkiem opiekuna ośrodka kręcą filmy dokumentalne. Odra-Film jest koproducentem filmu ze środków VI Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w 2012 roku.

 

„Albert Cinema” to opowieść o sile pasji i o tym, jak może ona zmienić życie zwykłego człowieka, nawet gdy wydaje się to niemożliwe. Wszystko zaczęło się wtedy, gdy grupa bezdomnych mężczyzn – mieszkańców Schroniska im.  Św. Brata Alberta we Wrocławiu postanowiła kręcić filmy, w których sami są aktorami, scenarzystami, reżyserami i operatorami. Ich filmy miały kinowe pokazy – dla bezdomnych filmowców ważniejsze od ceremonii wręczenia Oskarów. W trakcie tych spotkań nieraz obecne są dawno niewidziane rodziny bezdomnych mężczyzn i czasami… zdarzają się cuda.

 

Pięć lat temu Dariusz Dobrowolski, kierownik wrocławskiego schroniska dla bezdomnych, zainteresował swoich podopiecznych magią kina. Od tej pory tworzą oni nietypową grupę filmową, którą nazwali Albert Cinema. Dzięki pracy nad filmami mężczyźni poznali inny świat. Gdy dwa lata temu ich film został przyjęty do udziału
w konkursie filmów niezależnych w Gdyni, wielu z nich po raz pierwszy od lat wyjechało poza Wrocław. W trakcie festiwalu poznali Andrzeja Wajdę i wielu znanych aktorów. Uwierzyli w siebie. W to, że zawsze można zacząć od nowa.

 

W filmie towarzyszymy mężczyznom zarówno w ich codziennym życiu w schronisku, jak i na planie filmowym. Obserwujemy cały proces produkcji filmu – od improwizowanych dialogów po oficjalną kinową premierę filmu. Atutem filmu są prowadzone przez bohaterów rozmowy, w trakcie których nieraz kłócą się ze sobą, ale przede wszystkim dzielą się swoją pasją. Film został niebanalnie sfotografowany przez Aleksandra Duraja, a elektry-
zującą muzykę skomponował Leszek Możdżer.

 

Oficjalna strona filmu: http://www.albertcinema

 

Rozmowa z Agnieszką Zwiefką, reżyserką filmu: http://www.radioram.pl/articles/view/23687/ALBERT-CINEMA-PREMIERA

 

Prasa o filmie: http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/797907,albert-cinema-agnieszka-zwiefka-nakrecila-dokument-o,id,t.html?fb_action_ids=591186654225293&fb_action_types=og.likes&fb_source=aggregation&fb_aggregation_id=288381481237582

 

TWÓRCY FILMU

Agnieszka Zwiefka (reżyseria)
Przez ponad 12 lat współpracowała z TVP realizując autorskie programy publicystyczne oraz reportaże. W 2007 obroniła doktorat z zakresu nowych mediów i od tamtej pory zatrudniona jest jako adiunkt w Instytucie Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Wrocławskiego. Specjalizuje się w interaktywnych filmach i multimedialnych formach opowiadania. Autorka filmu dokumentalnego “Podziemne miasto”.

Aleksander Duraj (zdjęcia)

Absolwent Wydziału Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego (kierunek operatorski) oraz kursu filmu dokumentalnego w Mistrzowskiej Szkole Reżyserii Andrzeja Wajdy. Współpracował z TVP, TVN, TVP Kultura
i TVN Discovery przy realizacji wielu filmów historycznych oraz dokumentalnych (m.in. „Beats of Freedom
– Zew Wolności” oraz „Trzej Kumple”). Laureat filmowego grantu francuskiego Ministerstwa Kultury (Ambronay Cultural Centre) oraz nagrody Young Cinema Art International Festival. Zdjęcia jego autorstwa publikowane były w „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym” i „Gazecie Wyborczej” a także zakupione do stałej kolekcji Kiyosato Photographic Museum w Japonii.

Leszek Możdżer (muzyka)
Jeden z najwybitniejszych polskich muzyków jazzowych, kompozytor, twórca muzyki teatralnej i filmowej.
To pianista światowej klasy, odważny eksplorator i oryginalny twórca, wyróżniający się własnym językiem muzycznym. Do chwili obecnej Leszek Możdżer nagrał ponad 100 albumów m.in. „Piano“, „Pasodoble“, „Between us and the Light“, „Tarantella“ i „Komeda”.

Producentem filmu jest Chilli Productions Agnieszka Zwiefka.