Dzisiaj w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się premiera filmu fabularnego „Fotograf’ w reżyserii Waldemara Krzystka. Koproducentem filmu jest Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. W najbliższy piątek (9 stycznia) film wchodzi na ekrany kin w całej Polsce.

„Fotograf” to thriller polityczny, którego akcja rozgrywa się współcześnie w Moskwie i w Legnicy, a w retrospekcjach w garnizonie sowieckim w Legnicy w latach 70. Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poszukuje seryjnego mordercy, który przy swoich kolejnych ofiarach w Moskwie umieszcza numerki w sposób, w jaki robią to fotografowie policyjni na miejscach przestępstw. Próby zidentyfikowania tożsamości mordercy prowadzą do Polski i zdarzeń, które miały miejsce w legnickim garnizonie wojsk sowieckich w latach 70.

Zdjęcia do filmu były kręcone we Wrocławiu, Legnicy i Moskwie. W filmie występują znani aktorzy rosyjscy: Tatiana Arntgolts, Elena Babenko, Alexander Balujew i Dmitrij Uljanow oraz polscy: Agata Buzek, Sonia Bohosiewicz, Tomasz Kot i Adam Woronowicz. Scenariusz do filmu napisali Krzysztof Kopka i Waldemar Krzystek, a autorem zdjęć jest Arkadiusz Tomiak. W roli dziesięcioletniego Koli Sokołowa wystąpił Andriej Kostash.

Film był pokazywany na Festiwalu Filmowym w Gdyni gdzie Elena Babenko otrzymała nagrodę za najlepszą rolę drugoplanową.