W Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się we wtorek premiera polsko-czeskiego filmu „Gottland”, którego scenariusz został oparty na zbiorze reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem. Koproducentem filmu jest Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

Na premierowy pokaz filmu zaprosił we wtorek widzów Mariusz Szczygieł, który pojawił się na ekranie za sprawą skype’a. Autor „Gottlandu” zastrzegł, że film nie jest adaptacją jego zbioru reportaży – jest to film, który należy traktować jako utwór nowelowy, dla którego inspiracją  stał się zbiór reportaży pt. „Gottland”. Jako autor literackiego „Gottlandu” postanowił nie wtrącać się w pracę młodych czeskich twórców.

Jak odbiorą ten film widzowie? Po premierze były oklaski, a potem długie dyskusje i tak będzie zapewne też po wejściu filmu na ekrany kin – w DCF film będzie można obejrzeć od najbliższego piątku (7.11.2014).

„Gottland” składa się z pięciu nowel wyreżyserowanych przez absolwentów praskiej FAMU: Lukáš Kokeš, Petr Hátle, Viera Čákanyová, Rozálie Kohoutová, Klára Tasovská i  Radovan Síbrt, którzy byli także autorami scenariusza. Każda z nich to odrębna całość zrealizowana w odmiennej poetyce: klasycznego dokumentu, animacji czy dokumentu fabularyzowanego. Ta różnorodność to wartość filmu, ale też kolejny temat do dyskusji.