12 stycznia o godz. 19:00 w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyła się wrocławska premiera filmu Ja, Olga Hepnarova w reżyserii Petra Kazdy i Tomáša Weinreba, projektu dofinansowanego ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. W pokazie i spotkaniu po projekcji uczestniczyli: reżyser Tomáš Weinreb, montażysta Vojtěch Frič i polscy producenci filmu Marcin Kurek i Sylwester Banaszkiewicz oraz tłumaczka książki Romana Cilka “Ja, Olga Hepnarova” Julia Różewicz, która wydała ją w Polsce nakładem Wydawnictwa Afera.

Ja, Olga Hepnarova to oparta na faktach opowieść o kobiecie, którą samotność i nieporozumienie doprowadziło do tragicznej ostateczności. Tytułowa Olga Hepnarova (w tej roli Michalina Olszańska) to postać autentyczna, ostatnia kobieta, na której w byłej Czechosłowacji wykonano wyrok śmierci. Zdjęcia do filmu były realizowane m.in. we Wrocławiu, Kłodzku i Nowej Rudzie.

Wtorek, 10 lipca 1973 roku. Praga, przystanek na alei Obrońców Pokoju. Kobieta, lat 22, będąca zawodowym kierowcą, wjechała ciężarówką model Praga RN w grupę ludzi oczekujących na tramwaj. 8 osób zginęło, 12 zostało rannych. To nie był nieszczęśliwy wypadek. Działała z premedytacją. Chciała zabić jak najwięcej osób. Nie uciekała przed milicją. Nie broniła się na procesie. Była ostatnią kobietą w byłej Czechosłowacji, na której wykonano karę śmierci. Dwa dni przed swoim czynem napisała list. „Dlaczego to robię? Żeby zrozumieli, że istnieje kres bezsilności jednostki. Jestem samotnikiem. Człowiekiem zniszczonym przez ludzi. Mam wybór – zabić siebie albo innych. Wybieram zemstę”. Ja, Olga Hepnarova.

Film otworzył sekcję Panorama 66. Festiwalu Filmowego w Berlinie; był nagradzany m.in. w Sofii, Wilnie i Mińsku. Jury 45. edycji Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie przyznało mu Złote Grono za uniwersalną, poruszającą opowieść o bezradności jednostki wobec opresyjnej rzeczywistości, zwracając jednocześnie uwagę na bardzo udaną współpracę realizacyjną twórców z Czech, Słowacji i Polski. Na festiwalach w Koszycach i Mińsku Michalina Olszańska otrzymała nagrody za swoją kreację aktorską.

Film od 13 stycznia można oglądać wśród filmów repertuarowych w Dolnośląskim Centrum Filmowym.