W czwartek (18 grudnia 2014) w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Królowa ciszy” w reżyserii Agnieszki Zwiefki. Odra-Film jest koproducentem dokumentu z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

„Królowa ciszy” opowiada historię Denisy, małej romskiej dziewczynki, która mieszka wraz z rodziną w nielegalnym obozowisku Romów na obrzeżach Wrocławia. Denisa nie słyszy. Podobnie jak pozostałe dzieci z koczowiska, nigdy nie była w szkole, nie potrafi pisać ani czytać, żyje w ekstremalnie trudnych warunkach, bez bieżącej wody, bez stałego dostępu do prądu. Na dodatek wyśmiewana jest również przez swoich rówieśników. Dziewczynka żyje w swoim własnym świecie. Od kiedy znalazła na wysypisku śmieci karton z filmami Bollywood – stały się one dla niej ucieczką od codzienności. Całymi dniami ogląda Bollywoodzkie choreografie i próbuje je odtwarzać. Tylko w tańcu może wyrzucić z siebie wściekłość, pokazać smutek czy radość.

Agnieszka Zwiefka, która jest również producentką filmu, otrzymała już po raz drugi wsparcie Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Jej pierwszy film dokumentalny „Albert Cinema” (premiera 2013) opowiadał o grupie filmowców-amatorów z wrocławskiego schroniska dla bezdomnych im. Św. Brata Alberta. Przez ponad 12 lat współpracowała z TVP jako autorka wielu nagradzanych programów telewizyjnych i krótkich form dokumentalnych. W 2007 uzyskała stopień naukowy doktora i od tej pory pracuje jako wykładowca dziennikarstwa telewizyjnego i filmu interaktywnego na Uniwersytecie Wrocławskim. W 2010 roku założyła firmę produkcyjną Chilli Productions, która obecnie zajmuje się produkcją kreatywnych filmów dokumentalnych. Autorami poruszających zdjęć do filmu „Królowa ciszy” są Aleksander Duraj i Armand Urbaniak. Film miał swoją światową premierę na festiwalu IDFA w Amsterdamie.