Wtorkowa premiera dokumentu „Luxus-prosta historia” w reżyserii Agnieszki Mazanek była nietypowa. Poprzedziło ją otwarcie w galerii „Kino” – znajdującej się na parterze DCF – specjalnie przygotowanej przez członków grupy wystawy oryginalnych fotografii-autoportretów (wystawa jest czynna do 25 września). „Luxus-prosta historia” wyprodukowała Teresa Paszkiewicz, a jednym z koproducentów jest Odra-Film z funduszy Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

„Luxus-prosta historia” opowiada historię powstałej w latach 80. we Wrocławiu artystycznej grupy młodych (wtedy) twórców-anarchistów, happenerów, którzy poprzez formę swoich wypowiedzi tworzyli kontrapunkt dla szarej, tandetnej i biednej wizualnie rzeczywistości PRL.”Luxus” kontestował tę rzeczywistość przewrotnie i dowcipnie, podobnie jak Waldemar Fydrych, twórca ulicznych happeningów Pomarańczowej Alternatywy. Historia „Luxusu” to z jednej strony obrazy i instalacje, które można obejrzeć na stałej ekspozycji m. in. we wrocławskim Pawilonie Czterech Kopuł (oddział Muzeum Narodowego), z drugiej akcje uliczne i happeningi w czasie wystaw w galeriach, które zanotowano na taśmie filmowej. „Luxus” podobnie jak Pomarańczowa Alternatywa jest nadal wizytówką wolności ducha i myślenia, nieufności wobec stereotypów (nie tylko w sztuce), ale w ogóle w otaczającej nas rzeczywistości. Jest wizytówką tego rysu wrocławskiej społeczności, który przez dziesięciolecia nadawał miastu specyficzny charakter, a ostatnio jakby osłabł.

Agnieszka Mazanek w nieco ponad godzinnej narracji filmowej narysowała cienką kreską wielobarwny, zbiorowy portret grupy, trafnie punktując charakterystyczne, często bardzo zabawne, formy jej działalności. W premierze w DCF wzięli udział członkowie grupy „Luxus”, której trzon tworzyli od lat 80. do ostatnich wspólnych manifestacji w latach 2013-16: Paweł Jarodzki, lider grupy, Ewa Ciepielewska, Bożena Grzyb-Jarodzka, Małgorzata Plata, Jerzy Kosałka, Stanisław Sielicki, Szymon Lubiński i Jacek Ponton-Jankowski.