W sobotę (30 września) w Dolnośląskim Centrum Filmowym wrocławscy widzowie mieli po raz pierwszy okazję obejrzeć „Twojego Vincenta”, pełnometrażowy film animowany (animacja malarska) w reżyserii Hugh Welchmanna i Doroty Kobieli. W uroczystej premierze filmu, w której obok pary reżyserów uczestniczył też  producenta Sean Bobbit, wzięli udział marszałek województwa Cezary Przybylski i wiceprezydent Wrocławia, Adam Grehl. „Twój Vincent”, który jest koprodukcją międzynarodową  powstał m. in. dzięki wsparciu koprodukcyjnemu Dolnośląskiego Konkursu Filmowego z funduszy samorządów Wrocławia i Województwa Dolnośląskiego, miasta Wrocławia i Centrum Technologii Audiowizualnych. Wrocław obok Aten i Gdańska był jednym z trzech miast gdzie wykonano (CeTA) część prac malarskich i studyjnych do filmu.

Wrocławska premiera była ukoronowaniem kilkuletnich prac nad filmem o okolicznościach śmierci wielkiego malarza współczesności Vincenta van Gogha, którego projekt rozrósł się w trakcie prac od kilkuminutowego projektu do pełnometrażowego filmu. Jego pomysłodawczynią była Dorota Kobiela, a współwykonawcą Hugh Welchmann, który był koproducentem nagrodzonego Oscarem (2007) krótkometrażowego filmu animowanego „Piotruś i wilk” (reż. S. Templeton), który powstał w koprodukcji brytyjsko-polskiej (Se-Ma-For). W projekcie, który łączy grę aktorów z animacją malarską i efektami komputerowymi wzięli udział polscy aktorzy i wykonawcy m. in. Robert Gulaczyk z Teatru im. H. Modrzejewskiej w Legnicy, który zagrał rolę van Gogha. Film został już sprzedany do ponad stu krajów świata. W różnych wersjach językowych (dubbing) biorą udział znani aktorzy m. in. francuscy i brytyjscy. W polskiej wersji są to m. in. Jerzy i Maciej Stuhrowie, Dorota Stenka i Robert Więckiewicz.

„Twój Vincent” podobnie jak w czasie festiwalu w Gdyni został przyjęty w DCF gorącymi oklaskami. Za kilka dni będę go mogli obejrzeć widzowie w całej Polsce – film wchodzi na ekrany w piątek (6 października). Będzie go można obejrzeć w DCF. U nas projekcjom filmu od ubiegłej soboty towarzyszy też dodatkowa, wyjątkowa atrakcja. W galerii „Kino” na parterze DCF eksponowane są obrazy inspirowane twórczością van Gogha, które powstały dla potrzeb filmu i są własnością gminy Wrocław. Wystawa będzie czynna w godzinach pracy DCF do 20 października.