Jak poinformowało w poniedziałek (27.10) Studio Babelsberg (Poczdam), trzykrotny zdobywca Oscara, Steven Spielberg, rozpoczął w Berlinie zdjęcia do nie mającego jeszcze tytułu, szpiegowskiego thrillera z czasów zimnej wojny. Po zakończeniu zdjęć w Berlinie, film będzie realizowany we Wrocławiu.

W głównej roli występuje w filmie Tom Hanks, dwukrotny laureat Nagrody Akademii za role w filmach „Forrest Gump” i „Filadelfia”. W filmie produkowanym przez DreamWorks Studio, do którego sześciotygodniowe zdjęcia zakończyły się 17 października w Nowym Jorku, grają również: Mark Rylance („Intymność”), Amy Ryan („Gdzie jesteś, Amando”; „Wszyscy wygrywają”), Alan Alda („Aviator”; „M*A*S*H*”), Sebastian Koch („Tożsamość”; „Życie na podsłuchu”) i Burghart Klaussner („Lektor”; „Biała wstążka”). Zdjęcia do filmu będą realizowane w Berlinie i Brandenburgii, a następnie kontynuowane na początku grudnia we Wrocławiu. Autorem zdjęć do filmu jest dwukrotny zdobywca Oscara, wybitny polski operator filmowy Janusz Kamiński.

Nowy film Stevena Spielberga opowiada prawdziwą historię prawnika Jamesa Donovana, który znalazł się w centrum zimnej wojny gdy Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) wysłała go w karkołomnej misji negocjacyjnej do przedstawicieli władz ZSRR w sprawie wymiany ujętego przez Sowietów amerykańskiego pilota samolotu U2 zestrzelonego nad Związkiem Sowieckim. Autorami scenariusza opartego na oryginalnym utworze Matta Charmana są Joel i Ethan Coen oraz Matt Charman.

Produkcja filmu w Niemczech była możliwa dzięki wsparciu Niemieckiego Federalnego Funduszu Filmowego (German Federal Film Fund) i krajowych funduszy filmowych w Berlinie-Brandenburgii i Badenii-Wirtembergii. Niemiecka firma Pixomondo będzie realizowała w filmie efekty specjalne.

Obok DreamWorks Studio film współfinansują 20th Century Fox i Participant Media. Producentami filmu obok Stevena Spielberga są też Marc Platt i Kristie Macosko Krieger, a producentami wykonawczymi Adam Somner i Daniel Lupi. Studio Babelsberg jest firmą odpowiedzialną za usługi produkcyjne w Niemczech i w Polsce.

Jak informuje Studio Babelsberg nowy film Stevena Spielberga wejdzie na ekrany jesienią 2015 roku.