W sobotę zakończyły się we Wrocławiu zdjęcia do nowego filmu Stevena Spielberga, które były realizowane na ulicy Mierniczej i w rejonie ulic Kurkowa i Ptasia. Ekipa filmowa wróciła do Niemiec gdzie zostanie wykonana reszta zdjęć do filmu.

W zrealizowanej we Wrocławiu części filmu wystąpił Tom Hanks, dwukrotny laureat Nagrody Akademii, popularnie nazywanej w Polsce Oskarem, za role w filmach „Forrest Gump” i „Filadelfia”. W filmie produkowanym przez DreamWorks Studio grają również: Mark Rylance (Intymność), Amy Ryan (Gdzie jesteś, Amando; Wszyscy wygrywają), Alan Alda (Aviator; M*A*S*H*), Sebastian Koch (Tożsamość; Życie na podsłuchu) i Burghart Klaussner (Lektor; Biała wstążka). Autorem zdjęć do filmu jest dwukrotny zdobywca Oskara, wybitny polski operator filmowy Janusz Kamiński.

Nowy film Stevena Spielberga opowiada prawdziwą historię prawnika Jamesa Donovana, który znalazł się w centrum zimnej wojny gdy Centralna Agencja Wywiadowcza (CIA) wysłała go w karkołomnej misji negocjacyjnej do przedstawicieli władz ZSRR w sprawie wymiany ujętego przez Sowietów amerykańskiego pilota samolotu U2 zestrzelonego nad  Związkiem Sowieckim. Autorami scenariusza opartego na oryginalnym utworze Matta Charmana są Joel i Ethan Coen oraz Matt Charman.

Produkcja filmu w Niemczech jest możliwa dzięki wsparciu Niemieckiego Federalnego Funduszu Filmowego (German Federal Film Fund) i krajowych funduszy filmowych w Berlinie-Brandenburgii i Badenii-Wirtembergii.

Obok DreamWorks Studio film współfinansują 20th Century Fox i Participant Media. Producentami filmu obok Stevena Spielberga są też Marc Platt i Kristie Macosko Krieger, a producentami wykonawczymi Adam Somner i Daniel Lupi. Studio Babelsberg jest firmą odpowiedzialną za usługi produkcyjne w Niemczech i w Polsce.

We Wrocławiu produkcję filmu wsparła logistycznie Wroclaw Film Commission.

Jak informuje Studio Babelsberg nowy film Stevena Spielberga wejdzie na ekrany jesienią 2015 roku.