19 lipca o godz. 17.00 w DCF-ie rozpocznie się spotkanie „Vaclav Havel in memoriam”. W programie: pokaz filmu dokumentalnego „Wrocław Vaclava Havla”, którego koproducentem jest Odra-Film poprzez dofinansowanie w Dolnośląskim Konkursie Filmowym. Po seansie będzie miała miejsce prezentacja książki przyjaciela prezydenta Czech oraz debata i występ Piotra Barona. Wstęp wolny.

 

 

Spotkanie poświęcone pamięci prezydenta Havla składać się będzie z kilku części. Pokazany zostanie film Pawła Woldana „Wrocław Vaclava Havla” oraz zaprezentowana książka „Tradycja jest wyzwaniem” kardynała Dominika Duki OP, arcybiskupa Pragi. Piotr Baron zagra utwór na saksofon ku pamięci Havla. W debacie, poza kardynałem Dominikiem Duką OP,  udział weźmie Jan Lityński, dziś doradca prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, uczestnik spotkań na granicy z opozycją antykomunistyczną w Czechosłowacji, jeden z działaczy KOR. Gościem debaty będzie również Tomasz Dostatni OP, autor składających się na książkę rozmów z kardynałem Duką, dziś prezes Fundacji Ponad Granicami z Lublina, publicysta, tłumacz  języka czeskiego. Debata-spotkanie, moderowane przez Teresę Marcinów, będzie okazją do wspomnień dotyczących Vaclava Havla oraz rozmowy o dzisiejszych Czechach.

 

 

Film Pawła Woldana „Wrocław Vaclava Havla” opowiada o związkach prezydenta Czech z Wrocławiem – miastem, o którym mówił, że odegrało wielką rolę w kształtowaniu demokracji. Film pokazuje historię spotkań Vaclava Havla z Wrocławiem i Ziemią Dolnośląską, począwszy od końca lat 70-tych, aż do ostatniego listu, który wysłał do organizatorów promocji swojej książki na dzień przed śmiercią. O Havlu i spotkaniach z nim opowiadają włodarze miasta, znani politycy wywodzący się z opozycji demokratycznej i wrocławscy przyjaciele Vaclava Havla, którzy w latach 80-tych założyli Solidarność Polsko-Czechosłowacką, a w 1989 roku zorganizowali we Wrocławiu Festiwal Niezależnej Kultury Czechosłowackiej, o którym Vaclav Havel powiedział, że był “uwerturą Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji”.

Opowieść o związkach Prezydenta Havla z Wrocławiem i Ziemią Dolnośląską ilustrują zdjęcia kręcone współcześnie, w tym dzienne i nocne zdjęcia Wrocławia oraz bardzo efektowne ujęcia miasta zrealizowane przy użyciu drona (helikoptera bezzałogowego). Zobaczymy także uroczystość nadania imienia Vaclava Havla rondu położonemu u stóp wieżowca Sky Tower, w której uczestniczyli: Ambasador Republiki Czeskiej Jan Sechter, Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i Wojewoda Marek Skorupa.

W filmie wykorzystano bardzo bogaty materiał archiwalny m.in. ze spotkań opozycjonistów w Karkonoszach w latach 70. i 80., z Festiwalu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej w 1989 roku, z wrocławskich wizyt Vaclava Havla kiedy odbierał Doctorat Honoris Causa Uniwersytetu Wrocławskiego oraz z przyznania Nagrody im. Jana Nowaka-Jeziorańskiego, a także wizyty, wówczas Prezydenta Wrocławia, obecnie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pana Bogdana Zdrojewskiego na Hradczanach przy nadawaniu tytułu Honorowego Obywatela Wrocławia Prezydentowi Havlowi.
W filmie wzięli udział opowiadając o swoich spotkaniach z Vaclavem Havlem: Bogdan Zdrojewski, Rafał Dutkiewicz, Jan Lityński, Józef Pinior, Zbigniew Janas, Mirosław Jasiński, Jarosław Broda i Jarosław Obremski.
Koproducentem filmu jest Odra-Film ze środków VI Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

 

 

Książka „Tradycja jest wyzwaniem” jest zapisem rozmów na tematy, które są bliskie praskiemu arcybiskupowi Dominikowi Duce OP: sens tradycji, zwłaszcza katolickiej, w kontekście współczesnej historii Czech i Europy, korzenie i źródła wiary, wierność Kościoła, historia zakonu dominikańskiego i jego wkład w wielobarwność Kościoła w przeszłości i dzisiaj. Jego dzisiejsze poglądy na czeskie społeczeństwo i państwo, na stan dialogu między państwem a Kościołem.
Dominik Duka OP to jedna z najwybitniejszych i najbarwniejszych postaci Kościoła w Czechach. Kreślarz w fabryce, „nielegalny ksiądz” w podziemiu, bliski przyjaciel Vacláva Havla. Języka polskiego nauczył się z Radia Wolna Europa, do Polski przez góry przeprowadzali go przemytnicy traktorów. W 1998 r. został biskupem, w 2010 metropolitą w Pradze, a dwa lata później kardynałem