Czeska Akademia Filmowa podjęła decyzję, że czeskim kandydatem do Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny” będzie film „W cieniu” w reżyserii Davida Ondřička. Film powstał w koprodukcji czesko-polsko-słowackiej, a Odra-Film jest jednym z jego koproducentów. Dzięki środkom Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, Odra-Film jest także koproducentem polskiego kandydata do Oscara czyli „80 milionów” Waldemara Krzystka.

 Premiera „W cieniu” odbyła się w Pradze w ubiegłą środę (12 września). Akcja filmu rozgrywa się na wiosnę 1953 roku w stolicy Czechosłowacji. Kapitan policji Hakl (Ivan Trojan) prowadzi śledztwo w sprawie nocnego włamania do siedziby gminy żydowskiej. Dla Hakla, mającego duże doświadczenie w sprawach kryminalnych, wykrycie sprawcy wydaje się łatwe. Ustala okoliczności przestępstwa, które odsłaniają jednak „drugie dno” włamania. Zaczyna rozumieć, że uruchamia ono polityczną prowokację, w którą zamieszane są służby bezpieczeństwa z ZSRR i Czechosłowacji. Protagonistą Hakla staje się major Zenke (w tej roli Sebastian Koch, znany m. in. z „Życia na podsłuchu”), który uczestniczy w prowokacji służb komunistycznych za cenę uwolnienia z sowieckiego łagru. „W cieniu” jest kryminalnym thrillerem, do którego zdjęcia zrealizowano m. in. na Dolnym Śląsku  (w Wałbrzychu, który „zagrał” Pragę i w Walimiu). Autorem zdjęć do filmu jest znany polski operator filmowy Adam Sikora, a scenariusz napisali wspólnie reżyser i Marek Epstein.

Głównym producentem „W cieniu” jest czeska firma Lucky Man Film. Ze strony polskiej film produkowała „Centrala Sp. z o. o.”, a ze słowackiej Trigon Film. Obok czeskich koproducentów (m. in. miasta Pragi, Studia Barrandov, HBO, Telewizji Nova), w produkcji uczestniczyły Odra-Film (ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego), Krakowskie Biuro Festiwalowe i miasto Łódź. „W cieniu” współfinansowały: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Czeski Fundusz Filmowy, Ministerstwo Kultury Słowacji i Eurimages.

Premiera filmu, której towarzyszyła wielka kampania reklamowa, odbyła się w ubiegłą środę w sali kinowej pałacu Lucerna w Pradze. Za dwa tygodnie rozpoczną się w Stanach Zjednoczonych pokazy filmu dla członków Amerykańskiej Akademii Filmowej. W tym sezonie o statuetkę Oscara w kategorii „Najlepszy film nieanglojęzyczny”  będą ubiegały się dwa filmy koprodukowane przez Odrę-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego – dwa tygodnie temu zapadła decyzja, że polskim kandydatem do Oscara w tej kategorii będzie „80 milionów” Waldemara Krzystka.