Jutro, 30 kwietnia, rozpocznie się piętnasta już edycja przeglądu filmowego „KINO NA GRANICY” w Cieszynie. Organizatorzy zapowiedzieli projekcje ponad stu filmów z Polski, Czech, Słowacji i Węgier, koncerty muzyczne, działania okołoteatralne, wystawy oraz warsztaty. Projekty filmowe pokazane zostaną w kilku blokach tematycznych, między innymi: Nowe filmy, 25 lat Studia Filmowego Kalejdoskop czy Madziarski element. Bardzo ciekawie zapowiadają się retrospektywy Petera Solana, Miroslava i Davida Ondříčków, Jerzego Stuhra czy miniprzegląd środkowoeuropejskich filmów muzycznych.

 

Informujemy, że współfinansowany przez nas w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego film „W Cieniu” Davida Ondříčka (laureat aż dziesięciu Czeskich Lwów za 2012 rok – najważniejszej nagrody filmowej w Czechach) wybrany został filmem otwarcia cieszyńskiego festiwalu. W kategorii Nowe filmy pokazany zostanie natomiast, również współfinansowany przez Odrę-Film, dokument Pawła Woldana „Wrocław Vaclava Havla”, który swą premierę miał w zeszłym tygodniu w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu.

 

Więcej informacji na temat festiwalu „KINO NA GRANICY” na stronie http://www.kinonagranicy.pl, a o produkcjach finansowanych przez Odrę-Film w ramach Dolnośląskiego Konkursu Filmowego pod linkiem https://wroclawfilmcommission.pl/wszystkie-produkcje/.