W piątek 24 kwietnia o godz. 19:00 Goethe Instytut, Media Kontakt i Odra-Film zapraszają na wieczór poświęcony pamięci Tadeusza Różewicza, który odbędzie się  w siedzibie Goethe-Institutu w Warszawie przy ul. Chmielnej 13a. W programie zostanie pokazany film Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy, który otrzymał dofinansowanie w VII Dolnośląskim Konkursie Filmowym w 2013 roku.

 

Wieczór poświęcony pamięci Tadeusza Różewicza

 

Film i dyskusja

24.04.2015, godz.19.00

Goethe-Institut

ul. Chmielna 13A

Warszawa

 

wstęp wolny

 

W programie:

Pokaz filmu Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy

Film dokumentalny. Reżyseria i scenariusz Piotr Lachmann. 2013, 55 min. Produkcja Media Kontakt Sp. z o.o.; koprodukcja Odra-Film, Grupa Filmowa Sp. z o.o.

 

Spotkanie z udziałem dr Małgorzaty Różewicz i Piotra Lachmanna. Prowadzenie Rafał Bubnicki (Odra-Film)

 

Jak mówi Piotr Lachmann, twórca filmu: W pierwszą rocznicę śmierci Tadeusza Różewicza prezentuję po raz pierwszy w Warszawie film Moje pojednanie. Tadeusz Różewicz i Niemcy. W tym poetyckim dokumencie wybitny polski poeta wtajemnicza nas w swoje fascynacje językiem i poezją niemiecką, szczególnie Goethego. Zdumiewająca jest intymna wiedza Różewicza o kulturze sąsiada, która doprowadziła byłego partyzanta AK do wczesnych gestów pojednania z eks-wrogiem. Film ten jest drugą częścią mojego Videotryptyku Różewiczowskiego, bazującego na powstałych w ciągu 30 lat nagraniach z poetą. Pierwsza część powstała w 2013 i nosi tytuł Tadeusz Różewicz: Twarze.

Piotr Peter Lachmann, polsko-niemiecki poeta, eseista, tłumacz (z niemieckiego i z polskiego), reżyser , założyciel (wraz z aktorką Jolantą Lothe) i kierownik artystyczny Lothe Lachmann Videoteatru Poza w warszawskim pałacu Szustra (od 1985r.). Obok cyklu produkcji videoteatralnych, które znalazły uznanie jako innowacyjny wkład w polski teatr współczesny, zrealizował wraz z Tadeuszem Różewiczem, z którym był zaprzyjaźniony, videotryptyk, którego trzecia część jest na ukończeniu. W 2011 w Poczdamie ukazał się wydany przez Piotra Lachmanna wybór DurchFlug. E.T.A. Hoffmann in Schlesien. Obecnie pracuje nad poświęconym pobytowi Hoffmanna w Warszawie (1804–1807) studium Ich bin ein Spieler, der das Letzte auf eine Hoffnung wagt.

 

Dr. Małgorzata Różewicz, kulturoznawczyni, filozofka i teatrolożka, anarchistka związana z Pomarańczową Alternatywą, Stowarzyszeniem Nigdy więcej oraz Salonem Profesora Dudka we Wrocławiu. Pracownik naukowy Zakładu Teorii Kultury i Sztuk Widowiskowych Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego. Autorka książek, licznych artykułów, esejów i recenzji. Publikuje m.in. w Pamiętniku Literackim, Litterariach, Kwartalniku Filozoficznym, Studiach Filmoznawczych, Odrze i Notatniku Teatralnym. Jej wybór utworów Tadeusza Różewicza Dwie strony medalu został odznaczony Złotym Wawrzynem Olimpijskim w 2008 r.