We Wrocławiu od 15 do 17 marca trwały zdjęcia do programu telewizyjnego Polska filmowa, realizowanego dla CANAL+ DISCOVERY, w którym widzom prezentowane są zarówno miejsca znane z polskich filmów i seriali, jak i rozmowy z gośćmi oraz fragmenty kultowych filmów realizowanych w odwiedzanych przez ekipę miejscach. Wrocławska Komisja Filmowa pomagała realizatorom w doborze tytułów i lokacji, podczas dokumentacji zdjęciowej oraz na miejscu przy powstawaniu wrocławskiego odcinka.

 

Ekipa programu pod dowództwem reżysera Kristoffera Rusa przemieszcza się szlakiem miejsc, w których realizowane były zdjęcia do polskich filmów i seriali – tych znanych, docenionych, ale też tych trochę zapomnianych, a pięknych i wartościowych. Prowadzącym-przewodnikiem po filmowej Polsce jest aktor Rafał Zawierucha, a dawne filmowe miejsca odwiedzają wraz z nim aktorzy, reżyserzy oraz osoby pracujące na planie powstających niegdyś filmów. Jak wyjaśniają producenci, Polska filmowa ma oczywiście za zadanie opowiadać o ważnych tytułach oraz kulisach ich powstawania, jednak przede wszystkim – jako program podróżniczy – ma prezentować walory odwiedzanych miejsc i zachęcać widzów do ich osobistego odwiedzenia.

 

We Wrocławiu, mieście z bogatą filmową tradycją, w którym za czasów działalności Wytwórni Filmów Fabularnych powstało 500 filmów, ekipa pojawiła się m. in. na ulicy Nasypowej, gdzie kręcono zdjęcia do Popiołu i diamentu Andrzeja Wajdy, na Dworcu PKP Wrocław Główny, gdzie Radosław Piwowarski opowiadał o swoim Pociągu do Hollywood z Katarzyną Figurą, a także w Centrum Technologii Audiowizualnych (dawnej WFF), w której do dziś zachowały się kostiumy z Lalki Rękopisu znalezionego w Saragossie Wojciecha Jerzego Hasa czy Samych swoich Sylwestra Chęcińskiego.

 

Wśród gości, którzy zechcieli podzielić się swoimi wspomnieniami na temat filmowego Wrocławia znaleźli się także: Jan Nowicki, grający w naszym mieście między innymi w Anatomii miłości Romana Załuskiego, Wielkim Szu Sylwestra Chęcińskiego czy Fundacji Filipa Bajona, aktor Wojciech Solarz opowiadający o realizacji poświęconych akcji wrocławskiego oddziału Solidarności 80 milionach Waldemara Krzystka czy Radosław Ładczuk, autor zdjęć do Sali samobójców Jana Komasy. Na potrzeby programu udało nam się wspólnie z Sylwestrem Chęcińskim odwiedzić podwrocławskie Dobrzykowice i domy Karguli i Pawlaków, zrealizować nawiązujące do Sali samobójców sceny w Operze Wrocławskiej i budynku NOT-u, a także nagrać rozmowy Janem Nowickim i Wojciechem Solarzem przy świeżo wyremontowanym Bulwarze Xawerego Dunikowskiego.

 

Premiera 10-odcinkowej serii odbędzie się w poniedziałek 25 kwietnia o 21:00 na CANAL+ DISCOVERY, a wrocławskie lokacje i gości zobaczymy w szóstym odcinku programu. Przed ekipą jeszcze wyprawa na Dolny Śląsk – za dwa tygodnie filmowcy odwiedzą między innymi Legnicę, Wałbrzych czy Lubomierz.