Kwietniowy maraton premier w kinie DCF zamyka pokaz dokumentu „Wrocław Vaclava Havla” w reżyserii Pawła Woldana, który odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 20.00. Film wyprodukowało Pado Studio Film w koprodukcji z TVP Oddział Wrocław oraz Odrą-Film, dzięki dofinansowaniu otrzymanemu w ramach VI Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w 2012 roku.

 

Film opowiada o związkach Vaclava Havla z Wrocławiem – miastem, o którym on sam mówił, że odegrało wielką rolę w kształtowaniu demokracji. Śledzimy spotkania Havla z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, począwszy od końca lat 70-tych, aż do ostatniego listu, który prezydent wysłał do wrocławskich organizatorów promocji swojej książki na dzień przed śmiercią.

 

O Havlu i spotkaniach z nim opowiadają włodarze miasta, znani politycy wywodzący się z opozycji demokratycznej i wrocławscy przyjaciele Vaclava Havla, którzy w latach 80-tych założyli Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką, a w 1989 roku zorganizowali we Wrocławiu Festiwal Niezależnej Kultury Czechosłowackiej, który Vaclav Havel określił „uwerturą Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji”. Usłyszymy wypowiedzi Bogdana Zdrojewskiego, Rafała Dutkiewicza, Jana Lityńskiego, Józefa Piniora, Zbigniewa Janasa, Mirosława Jasińskiego, Jarosława Brody i Jarosława Obremskiego.

 

Opowieść o związkach prezydenta Havla z Wrocławiem i Ziemią Dolnośląską ilustrują zdjęcia kręcone współcześnie, w tym dzienne i nocne zdjęcia Wrocławia oraz bardzo efektowne ujęcia miasta zrealizowane przy użyciu drona (helikoptera bezzałogowego). W filmie wykorzystano też unikatowe materiały archiwalne, m.in. ze spotkań opozycjonistów w Karkonoszach w latach 70-tych i 80-tych, z Festiwalu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej i z wrocławskich wizyt Vaclava. Muzyczny klimat dokumentu tworzy pieśń Karela Kryla „Děkuji”, która pojawia się w filmie w charakterze leitmotivu.