Wrocław Vaclava Havla / Premiera / fot. D. Dobrowolski / Na zdjęciu przyjaciele z dawnej opozycji demokratycznej: Jarosław Broda, Rafał Bubnicki, w uścisku Aleksander Gleichgewicht i Zbigniew Janas

We wtorek 23 kwietnia w Dolnośląskim Centrum Filmowym we Wrocławiu odbyła się ostatnia z cyklu kwietniowych premiera filmu dokumentalnego Pawła Woldana Wrocław Vaclava Havla. Film opowiada o związkach Vaclava Havla z Wrocławiem – miastem, o którym on sam mówił, że odegrało wielką rolę w kształtowaniu demokracji. Śledzimy spotkania Havla z Wrocławiem i Dolnym Śląskiem, począwszy od końca lat 70-tych, aż do ostatniego listu, który prezydent wysłał do wrocławskich organizatorów promocji swojej książki na dzień przed śmiercią. W premierze filmu wzięli udział m. in. reżyser Paweł Woldan, producent filmu Dorota Przyłubska, zastępca Ambasadora Republiki Czeskiej w RP Martin Svarovsky oraz członkowie wrocławskiego oddziału SFP. Producentem filmu jest Pado Studio Film , a koproducentem Odra-Film ze środków VI Dolnośląskiego Konkursu Filmowego.

 

 O Havlu i spotkaniach z nim opowiadają w dokumencie włodarze miasta, znani politycy wywodzący się z opozycji demokratycznej i wrocławscy przyjaciele Vaclava Havla, którzy w latach 80-tych założyli Solidarność Polsko-Czesko-Słowacką. W 1989 roku SPCzS zorganizowała we Wrocławiu Festiwal Niezależnej Kultury Czechosłowackiej, który Vaclav Havel określił jako „uwerturę do Aksamitnej Rewolucji”. Usłyszymy wypowiedzi Bogdana Zdrojewskiego, Rafała Dutkiewicza, Jana Lityńskiego, Józefa Piniora, Zbigniewa Janasa, Mirosława Jasińskiego, Jarosława Brody i Jarosława Obremskiego.

 

W filmie wykorzystano unikatowe materiały archiwalne, m.in. ze spotkań opozycjonistów w Karkonoszach w latach 70-tych i 80-tych, z Festiwalu Niezależnej Kultury Czechosłowackiej i z wrocławskich wizyt Vaclava. Opowieść o związkach prezydenta Havla z Wrocławiem i Ziemią Dolnośląską ilustrują też zdjęcia kręcone współcześnie, w tym dzienne i nocne zdjęcia Wrocławia oraz bardzo efektowne ujęcia miasta zrealizowane przy użyciu drona (helikoptera bezzałogowego).  Muzyczny klimat dokumentu tworzy pieśń Karela Kryla „Děkuji”, która pojawia się w filmie w charakterze leitmotivu.

 

„Wrocław Vaclava Havla” został bardzo ciepło przyjęty przez widzów, w dużej mierze bohaterów wyświetlanego dokumentu. Pyszne świeże piwo z ukochanej przez prezydenta Havla wrocławskiej restauracji Spiż jeszcze podniosło temperaturę wydarzenia. Wspomnieniom, braterskim uściskom i salwom śmiechu nie było końca.

 

„Wspaniały film, wspaniała atmosfera, wspaniali ludzie”, komentowała na bieżąco dwudziestolatka z Wrocławia, dla której ta premiera była pierwszym kontaktem z historią Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej. „Kiedy będzie premiera telewizyjna? Chciałabym, aby jak najwięcej moich znajomych obejrzało ten film!”.

 

Patronatem medialnym premierę objęli: TVP Wrocław, Radio Wrocław i WOW Magazine.