Aktorzy na planie filmu “Gottland” w kinie Lwów we Wrocławiu

Padł ostatni klaps na planie czesko-polsko-słowackiej koprodukcji pt. „Gottland”.

 

Film „Gottland” – będący serią krótkich filmów dokumentalnych – został oparty na cyklu reportaży Mariusza Szczygła pod tym samym tytułem. W ramach produkcji powstaje łącznie siedem 25 minutowych odcinków, z czego zdjęcia do jednego z nich zostały zrealizowane we Wrocławiu. Odcinek pod tytułem „Kochaneczek ludu” opowiada historię Jana Procházki – czeskiego polityka, dramaturga i scenarzysty, który z powodów politycznych został wykluczony z życia społecznego. W sześciu lokacjach, między innymi w dawnym kinie Lwów, na cmentarzu przy ulicy Bujwida, czy w zamkniętym szpitalu na ulicy Kasprowicza oddano klimat Pragi lat 60’ .

 

Ekipa filmowa podczas kręcenia zdjęć w zamkniętym szpitalu przy ul. Kasprowicza we Wrocławiu

Czeskim producentem filmu jest Nutprodukce, polskim koproducentem filmu Centrala. Jako reżyser części filmu kręconej we Wrocławiu debiutuje absolwent czeskiego FAMU Radovan Sibrt, a zdjęcia wykonał Paweł Dyllus, znany między innymi z „Chce się żyć” czy „Yumy”. Muzykę do całości serii skomponuje Patryk Cannon – producent, autor muzyki do spektakli teatralnych, wokalista oraz gitarzysta dawniej związany z punk rockiem, aktualnie zajmujący się muzyką elektroniczną.

Film otrzymał dofinansowanie Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Czeska premiera jest planowana na styczeń 2014 roku, wkrótce potem odbędzie się premiera polska. Międzynarodowa planowana jest na festiwalu Berlinale w lutym 2014 roku.

 

Więcej na ten temat:

http://wroclaw.gazeta.pl/wroclaw/1,35771,14423449,Wroclaw_gra_Prage_z_lat_60__Trwaja_zdjecia_do__Gottlandu_.html

 

http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/galeria/1963492,gottland-robia-film-z-ksiazki-mariusza-szczygla-zobacz,6340200,id,t,zid.html#galeria