Z udziałem reżysera Wojciecha Smarzowskiego, producenta filmu Dariusza Pietrykowskiego,  i odtwórców głównych ról Michaliny Łabacz i Arkadiusza Jakubika, w czwartek (29 września) odbędzie się w Dolnośląskim Centrum Filmowym wrocławska premiera filmu „Wołyń”.

Będzie to pierwszy poza festiwalem w Gdyni pokaz filmu w Polsce. Wybór miejsca jest z wielu powodów nieprzypadkowy. „Wołyń” otrzymał wsparcie finansowe w Dolnośląskim Konkursie Filmowym współfinansowanym  przez samorządy Wrocławia i Dolnego Śląska, a Odra-Film jest z tego tytułu koproducentem filmu.

Podejmując decyzję o dofinansowaniu filmu komisja konkursowa miała na uwadze m. in. to, że na Dolnym Śląsku mieszka bardzo wielu ludzi, których rodziny zostały po wojnie przesiedlone z Kresów wschodnich i mają w rodzinnej pamięci wydarzenia, które tam się rozegrały w czasie ostatniej wojny. Dramat mieszkańców Wołynia w tej pamięci zajmuje szczególne miejsce. Dlatego też wieczorny pokaz premierowy poprzedzi przed południem zorganizowana przez Dolnośląski Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli, pod patronatem Tadeusza Samborskiego, członka Zarządu Województwa Dolnośląskiego, konferencja dla nauczycieli z województwa pt. „Wołyń – budzenie prawdy historycznej”. Podczas konferencji odbędzie się pokaz filmu „Wołyń”. Przed filmem wykład wygłosi dr Lucyna Kulińska z Wydziału Nauk Społecznych Stosowanych AGH w Krakowie, a po filmie odbędzie się panel dyskusyjny z udziałem dr Kulińskiej i twórców filmu. Wstęp na konferencję i premierę wyłącznie za zaproszeniami.

„Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego będzie wyświetlany w DCF od 7 października.