Jan Lityński wita się z kardynałem Dominikiem Duką przed projekcją filmu “Wrocław Vaclava Havla”. W środku autor książki o. Tomasz Dostatni

19 lipca w Dolnośląskim Centrum Filmowym odbyło się spotkanie „Vaclav Havel in memoriam”, którego specjalnym gościem był goszczący we Wrocławiu kardynał Dominik Duka, arcybiskup Pragi i prymas Czech, przyjaciel Vaclava Havla.

Spotkanie poświęcone pamięci prezydenta Vaclava Havla składało się z kilku części. Na początku zobaczyliśmy film Pawła Woldana „Wrocław Vaclava Havla”, którego koproducentem ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego jest Odra-Film. Po krótkim jazzowym solo na saksofonie (grał Piotr Baron), które przypomniało, że Havel był  fanem tej muzyki, odbyła się prezentacja książki „Tradycja jest wyzwaniem” – wywiadu rzeki, który z kardynałem Duką przeprowadzili Jaroslav Šubrt i o. Tomasz Dostatni OP. W rozmowie o tej książce obok kardynała Duki i o. Dostatniego, obecnie prezesa Fundacji Ponad Granicami z Lublina, wziął udział Jan Litynski, doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, uczestnik spotkań na granicy z opozycją antykomunistyczną w Czechosłowacji w latach 80-tych, jeden z działaczy KOR. Debata-spotkanie, moderowane przez Teresę Marcinów, było okazją do osobistych wspomnień dotyczących Vaclava Havla oraz rozmowy o dzisiejszej sytuacji politycznej w Polsce i Czechach.

 

Film Pawła Woldana „Wrocław Vaclava Havla” opowiada o związkach prezydenta Czech z Wrocławiem – miastem, o którym mówił, że odegrało wielką rolę w kształtowaniu demokracji. Film pokazuje historię spotkań Vaclava Havla z Wrocławiem i Ziemią Dolnośląską, począwszy od końca lat 70-tych, aż do ostatniego listu, który wysłał do organizatorów promocji swojej książki na dzień przed śmiercią. O Havlu i spotkaniach z nim opowiadają włodarze miasta, znani politycy wywodzący się z opozycji demokratycznej i wrocławscy przyjaciele Vaclava Havla. W latach 80-tych założyli oni Solidarność Polsko-Czechosłowacką, a w 1989 roku zorganizowali we Wrocławiu Festiwal Niezależnej Kultury Czechosłowackiej, o którym Vaclav Havel powiedział, że był “uwerturą Aksamitnej Rewolucji w Czechosłowacji”.

 

Książka „Tradycja jest wyzwaniem” jest zapisem rozmów na tematy, które są bliskie praskiemu arcybiskupowi Dominikowi Duce OP: sens tradycji, zwłaszcza katolickiej, w kontekście współczesnej historii Czech i Europy, korzenie i źródła wiary, historia zakonu dominikańskiego i jego wkład w wielobarwność Kościoła w przeszłości i dzisiaj. Jego dzisiejsze poglądy na czeskie społeczeństwo i państwo, na stan dialogu między państwem a Kościołem.
Dominik Duka OP to jedna z najwybitniejszych i najbarwniejszych postaci Kościoła w Czechach. Kreślarz w fabryce, „nielegalny ksiądz” w podziemiu, bliski przyjaciel Vacláva Havla. Języka polskiego nauczył się z Radia Wolna Europa, do Polski przez góry przeprowadzali go przemytnicy traktorów. W 1998 r. został biskupem, w 2010 metropolitą w Pradze, a dwa lata później kardynałem.