„Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim”. Wystawa w Zajezdni przypomni legendę polskiego kina

Mimo pięciu dekad, które minęły od śmierci Zbigniewa Cybulskiego, nadal pozostaje on jedną z najbardziej tajemniczych postaci polskiej kinematografii. Wystawa, którą już od 21 kwietnia będzie można zwiedzać w Centrum Historii Zajezdnia, przybliży tę wielką i nietuzinkową figurę. Bezpłatną ekspozycję będzie można oglądać do 4 czerwca.

Zatrzymany w kadrze - plakat

Zbigniew Cybulski bez wątpienia jest jednym z najwybitniejszych aktorów powojennej Polski. Występował m.in. w filmach Andrzeja Wajdy, Aleksandra Forda, Jerzego Kawalerowicza, Kazimierza Kutza czy Tadeusza Konwickiego. Był wybitnym artystą o krnąbrnym charakterze i wymykającą się PRL-owskim kanonom osobowości. Do dziś inspiruje i ciekawi kolejne pokolenia kinomanów, co sprawia, że nie sposób przejść obok jego aktorskich kreacji obojętnie.

50 lat po śmierci aktora, w Zajezdni stanie wystawa czasowa „Zatrzymany w kadrze. Opowieść o Zbyszku Cybulskim”. Autorką wystawy jest Inga Leśniewska-Orlicka, a scenografię zaprojektowała Beata Fertała-Harlender.

  Od Chełmickiego do Rodeckiego

Zaprezentowanych zostanie siedem sekcji tematycznych odpowiadających filmom związanym z Wrocławiem, w których występował Zbigniew Cybulski: „Popiół i diament”, „Giuseppe w Warszawie”, „Cała naprzód”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Salto”, „Szyfry” oraz „Morderca zostawia ślad”. Każda z sekcji stanowi oddzielną scenografię, z fotosami i oryginalnymi kostiumami, w których grał Cybulski. Tak wzbogacona wystawa zabierze odwiedzających w niezwykłą podróż, podczas której będą mogli poczuć się jak na prawdziwym planie filmowym.

Najważniejsze role Zbigniewa Cybulskiego powstały we wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, a drzwi do kariery otworzyła mu rola Maćka Chełmickiego w „Popiele i diamencie” Andrzeja Wajdy, który zostanie wyświetlony w kinie Zajezdni w dniu wernisażu wystawy o godz. 18.00. Na pokaz obowiązuje wcześniejsza rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 71 715 96 97 bądź adresem mailowym sekretariat@zajezdnia.org. Oprócz projekcji filmu, w dniu otwarcia wystawy odbędzie się także spotkanie z dawnymi współpracownikami Zbigniewa Cybulskiego, a Inga Leśniewska-Orlicka oprowadzi pierwszych zwiedzających (rozpoczęcie o godzinie 16:30).

Ekspozycja prezentowana będzie w Centrum Historii Zajezdnia od 21 kwietnia do 4 czerwca. Jej współorganizatorem jest wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych, a partnerem Studio Filmowe Kadr.