Na Dolnym Śląsku rozpoczęły się zdjęcia do nowego polskiego filmu pod tytułem „Za niebieskimi drzwiami”. Jest to ekranizacja wielokrotnie nagradzanej powieści Marcina Szczygielskiego. Zdjęcia odbywają się w Górach Stołowych, Jakuszycach, Jeleniej Górze, Bystrzycy Kłodzkiej oraz okolicach Nowej Rudy i potrwają do końca listopada. Nowa polska produkcja wejdzie na ekrany kin na początku 2016 roku. Koproducentem filmu jest „Odra – Film”  z funduszy VIII Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w 2014 roku.

„Za niebieskimi drzwiami” to projekt filmowy dla najbardziej wymagającego widza: dzieci i widowni familijnej. Powstaje film fabularny, opowiadający historię 11. letniego Łukasza, którego matka w wyniku wypadku zapada w śpiączkę. Łukasz trafia do pensjonatu ciotki, gdzie przypadkowo odkrywa tytułowe niebieskie drzwi, stanowiące przejście do innej rzeczywistości i będące czymś na kształt portalu między różnymi wymiarami rzeczywistości. Rozpoczyna się nowy, trudny, wymagający ale i magiczny rozdział w jego życiu …

Mariusz Szczygielski  pomysł przeniesienie książki na ekran przyjął z ogromną radością: „Nie tylko dlatego, że jestem jej autorem, ale przede wszystkim dlatego, że wierzę w zawarty w niej potencjał, który już na etapie czytania powieści działa na wyobraźnię młodych odbiorców, a  jeszcze mocniej poruszy ich z ekranu kinowego. Jestem przekonany, że ekipa przygotowująca film będzie potrafiła uwypuklić, rozwinąć i wzmocnić wszystkie wartości książki zachowując przy tym przygodowo-fantastyczny charakter opowieści. Dziecięcy odbiorcy mojej książki reagują na nią żywiołowo i dostrzegają w niej nie tylko magiczną opowieść, ale także jej przesłanie.”

Reżyserem filmu jest Mariusz Palej, scenariusz napisali: Adam Wojtyszko, Katarzyna Stachowicz-Gacek i Magdalena Nieć. W obsadzie aktorskiej zobaczymy dzieci wybrane w ogólnopolskim castingu oraz tak znanych aktorów jak: Ewa Błaszczyk, Michał Żebrowski, Adam Ferency, Teresa Lipowska i Magdalena Nieć. Pozostali współtwórcy to doświadczony i uznany zespół: scenografka Katarzyna Sobańska, kostiumolog Barbara Sikorska-Bouffał, operator Witold Płóciennik,i odpowiadający za komputerowe efekty specjalne, Ryszard Rogocki.

– Chcę, aby ten film zmierzył się z problemami każdego dorastającego dziecka. Wiemy wraz z całym zespołem, że dotarcie do młodego widza z tematem jaki sobie wybraliśmy jest ambitnym i trudnym wyzwaniem. Zaproponujemy film atrakcyjny w treści i formie i wierzę, że tak jak książka Marcina odniosła sukces, tak i z naszym filmem trafimy zarówno do młodego widza, jak i jego rodziców – powiedział reżyser Mariusz Palej.