30 października w Kotlinie Kłodzkiej zakończyła się jesienna część zdjęć do najnowszego filmu Agnieszki Holland pt. Pokot na podstawie powieści Olgi Tokarczuk Prowadź swój pług przez kości umarłych. To drugi etap tej wielosezonowej produkcji, w której ekipa filmowa podąża za rytmem natury, poszukując magii świata Tokarczuk. „Kotlina Kłodzka zmienia się jak kobieta – mówi Agnieszka Holland – przeżywa swoją wiosnę, lato, jesień i zimę”.

Porównanie jest nieprzypadkowe, ponieważ nowy film Holland to historia, która przywraca dojrzałym kobietom głos – zarówno w życiu jak i na dużym ekranie. „Większości starzejących się kobiet świat nie widzi, stają się przezroczyste” – mówi reżyser, parafrazując braci Coen – „To nie jest kraj dla starych kobiet”.

Nic dziwnego, że rola charyzmatycznej astrolożki Duszejko, która rozmawia ze zwierzętami i niczym Sherlock Holmes tropi zagadkę seryjnych morderstw, była marzeniem niemal każdej dojrzałej aktorki w Polsce. Ostateczny wybór padł na aktorkę Teatru Starego w Krakowie – Agnieszkę Mandat.

„To jest rola życia” – mówi Agnieszka Mandat. „Takich ról dla aktorek w moim wieku właściwie nie ma”.

„Myślę że w Duszejko wiele kobiet, niekoniecznie w starszym wieku, odnajdzie siebie.” – dodaje Agnieszka Holland.

Kolejna, zimowa odsłona produkcji Studia Filmowego TOR już w zimie. Premiera filmu planowana jest w 2017 roku. Odra-Film jest koproducentem Pokotu, który otrzymał dofinansowanie w IX Dolnośląskim Konkursie Filmowym.