Na terenie Aeroklubu Mirosławice niedaleko Sobótki zakończyła się realizacja zdjęć do filmu „Kapitan” („Der Hauptmann“) w reżyserii Roberta Schwentke, autora takich kinowych produkcji jak “Niezgoda”, “Red” czy “Plan lotu”.

Film opiera się na autentycznych wydarzeniach, do których doszło pod koniec II wojny światowej na terenie Niemiec. Dziewiętnastoletni wówczas Willi Herold, odziany w skradziony mundur kapitana zbiera wokół siebie grupę niemieckich żołnierzy – dezerterów i podróżuje z nimi przez rozpadające się nazistowskie Niemcy, plądrując przy okazji, co tylko się da. Docierają w końcu do obozu jenieckiego, który zostaje zbombardowany przez Anglików. Zdjęcia do filmu w Polsce trwały od 10 lutego do 10 kwietnia w okolicach Zgorzelca i Wrocławia. Produkcja powstaje przy wsparciu instytutów sztuki filmowej: z Niemiec (FFA, BKM, MDM, MBB, MFG) i Polski (PISF), po polskiej stronie za realizację odpowiadały firmy Opus Film i Tempus Film.

Kapitan fot. materiały prasowe (1) Kapitan fot. materiały prasowe (2) Kapitan fot. materiały prasowe (3) Kapitan fot. materiały prasowe (4) Kapitan fot. materiały prasowe (5)