Wrocławska Komisja Filmowa brała czynny udział w odbywającym się w dniach 8-10 grudnia weekendzie towarzyszącym 29. gali wręczenia Europejskich Nagród Filmowych we Wrocławiu.

We współpracy z Europejską Akademią Filmową Wrocławska Komisja Filmowa, wraz z organizatorami obchodów Roku Kieślowskiego 2016, zorganizowała 8 grudnia spotkanie młodych polskich filmowców z nominowanymi do nagród EFA w kategoriach Short oraz Discovery. W pierwszej części spotkania, w panelu dyskusyjnym na temat kariery w branży filmowej udział wzięli Ewa Puszczyńska i Krzysztof Zanussi. W drugiej części spotkania uczestnicy mieli szansę po raz pierwszy obejrzeć zwycięski projekt konkursu scenariuszowego „Przypadek”, Najpiękniejsze fajerwerki ever w reżyserii Aleksandry Terpińskiej oraz uczestniczyć w rozmowie z twórcami po filmie. Całość prowadził Michał Chaciński.

W piątkowe przedpołudnie Wroclaw Film Commission zorganizowała dla nominowanych do nagród EFA w kategoriach Short & Discovery wizytę studyjną, prezentując walory filmowe Wrocławia. Uczestnicy zwiedzili m.in. centrum miasta (z Rynkiem, Uniwersytetem i Ossolineum), ale także wystawę czasową i stałą Pawilonu Czterech Kopuł i Halę Stulecia z Pergolą.

Rafał Bubnicki, szef Wrocławskiej Komisji Filmowej i Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, uczestniczył również w konferencji organizowanej przez Fundację Legalna Kultura – Europejskiej Konferencji Filmowej w Kinie Nowe Horyzonty – wygłaszając prezentację zatytułowaną „Jak miasta i województwa wspierają produkcję filmową?”, w panelu poświęconemu mechanizmom wsparcia produkcji filmowych w Europie.

Europejskie Nagrody Filmowe, nazywane europejskimi Oscarami, to najbardziej prestiżowa nagroda przyznawana europejskim filmom przez członków Europejskiej Akademii Filmowej od 1988 roku. Nagroda przyznawana jest w dziesięciu kategoriach,  z których najważniejsza to Film Roku. Pierwszym jej laureatem był Krzysztof Kieślowski za Krótki film o zabijaniu.