We wtorek 18 czerwca o godz. 20.00 w DCF-ie odbędzie się polska premiera nagrodzonego 9 Czeskimi Lwami filmu „W cieniu” Davida Ondříčka (w repertuarze DCF-u od 21 czerwca). Odra-Film jest koproducentem filmu poprzez dofinansowanie w Dolnośląskim Konkursie Filmowym. Bilety na premierę: 15 zł.

 

Jest rok 1953. Praga. Stalinowski rząd szykuje największy przekręt w powojennej historii Europy. Wprowadzając reformę monetarną, obrabuje czeskie społeczeństwo. Aby tego dokonać, planuje dwa inne napady: na jubilera i pocztę. Dwa napady, dwoje zabitych. Winą obarcza praską gminę żydowską – to idealny kozioł ofiarny. Służalcza policja ma doprowadzić do pokazowego procesu, tak aby odciągnąć uwagę społeczeństwa od reformy. Śledztwem zajmie się kapitan Hakl, najlepszy detektyw w mieście. Sytuacja zaczyna się jednak komplikować, kiedy Hakl odkrywa niewygodną prawdę. Zostaje odsunięty od sprawy, życie rodzinne rozpada się, a jego miejsce, nie tylko w pracy, ale i w życiu osobistym,  zajmuje były oficer SS, Zenke. Obaj mają swoje powody, aby doprowadzić do końca tę sprawę. Są to jednak dwa różne zakończenia. Ich decyzje pociągają za sobą ofiary, a stawką jest życie i sprawiedliwość, za którą każdy z nich zapłaci cenę.

Główne role zagrali cenieni aktorzy: Ivan Trojan („Samotni” i „Jedna ręka nie klaszcze” Ondříčka, „Opowieści o zwyczajnym szaleństwie”, „Niedźwiadek”, „Bracia Karamazow”) i Sebastian Koch („Życie na podsłuchu”, „Czarna księga”). Autorem zdjęć do filmu jest znakomity polski operator Adam Sikora („Pokój saren”, „Wojaczek”, „Młyn i krzyż”, „Essential Killing”, „Cztery noce z Anną”, „Las”).
Film Davida Ondříčka, który był czeskim kandydatem do Oscara, zdobył Czeskie Lwy w następujących kategoriach: Najlepszy Film, Najlepszy Reżyser, Najlepszy Scenariusz, Najlepsza Pierwszoplanowa Rola Męska, Najlepsze Zdjęcia, Najlepsza Scenografia, Najlepsza Muzyka, Najlepszy Dźwięk. Podczas ceremonii ich wręczenia został również wyróżniony jako najlepszy film przez krytyków filmowych i zdobył laur za najlepszy plakat filmowy.

 

W cieniu / Ve stínu (Czechy, Polska, Słowacja 2012)
reżyseria: David Ondříček
scenariusz: Marek Epstein
W rolach głównych: Ivan Trojan, Sebastian Koch
zdjęcia: Adam Sikora
dystrybucja w Polsce: Hagi Film
czas: 96 min