Berlińska firma producencka FILMGALERIE 451 produkuje w kooperacji z firmami Opus Film i Tempus Film z Łodzi historyczny film fabularny pt. „Kapitan” („Der Hauptmann“). Jego reżyserem jest Robert Schwentke.

Film opiera się na autentycznych wydarzeniach, do których doszło pod koniec II wojny światowej na terenie Niemiec. Dziewiętnastoletni wówczas Willi Herold, odziany w skradziony mundur kapitana zbiera wokół siebie grupę niemieckich żołnierzy – dezerterów i podróżuje z nimi przez rozpadające się nazistowskie Niemcy, plądrując przy okazji, co tylko się da. Docierają w końcu do obozu jenieckiego, który zostaje zbombardowany przez Anglików.

Robert Schwentke jest niemieckim reżyserem, który po pełnej sukcesów hollywoodzkiej karierze wrócił do Europy, żeby dokonać ekranizacji napisanego przez siebie scenariusza do filmu „Kapitan”.

Zdjęcia do filmu będą realizowane od 10 lutego do 10 kwietnia 2017 roku w okolicach Zgorzelca i Wrocławia. Produkcja ta powstaje przy wsparciu instytutów sztuki filmowej: z Niemiec (FFA, BKM, MDM, MBB, MFG) i Polski (PISF).

Der Hauptmann (Kapitan) - od lewej strony Max Hubacher (rola - Herold), Robert Schwentke (reżyser) , Florian Ballhaus (operator)

“Der Hauptmann” (“Kapitan”) – od lewej: Max Hubacher (Willi Herold), Robert Schwentke (reżyser) , Florian Ballhaus (operator)