W czerwcu rozpoczną się w Kotlinie Kłodzkiej zdjęcia do “Pokotu” w reżyserii Agnieszki Holland na podstawie powieści “Prowadź swój pług przez kości umarłych” Olgi Tokarczuk. Scenariusz jest wspólnym dziełem pisarski oraz reżyserki, a całość ma być “kryminalno-ekologiczną tragikomedią, której akcja będzie się rozgrywać na polsko-czeskim pograniczu”.

Główną bohaterką filmu jest emerytowana inżynierka Janina Duszejko, z zamiłowania astrolożka i wegetarianka, która mieszka w małej sudeckiej wsi. Pewnej śnieżnej, zimowej nocy odnajduje ciało martwego sąsiada-kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze. Jedyne ślady wokół jego domu to ślady saren… Z czasem pojawiają się kolejne zwłoki lokalnych osobistości, a Duszejko, widząc niemoc policji, zaczyna prowadzić własne śledztwo…

Za zdjęcia odpowiadać będzie Jolanta Dylewska, w rolach głównych zobaczymy Stanisławę Celińską oraz Miroslava Krobota. Scenografię przygotuje Katarzyna Sobańska (“Ida”, “Młyn i krzyż”), kostiumy Katarzyna Lewińska (“Sponsoring”, “Dom zły”), a muzykę skomponuje Antoni Komasa-Łazarkiewicz (“Miasto 44”). Głównymi producentami filmu są: Studio Filmowe “Tor” oraz czeska firma Nutprodukce. Kolejna transza ma być kręcona jesienią, a ostatnia zimą na przełomie 2015 i 2016 roku. Premiera planowana jest na początek 2017 roku!