Kadr z filmu Życie motyla

Przedstawiamy wyniki tegorocznej selekcji projektów na międzynarodowe warsztaty DOK.Incubator. Zakwalifikowanych zostało osiem filmów dokumentalnych, w tym jeden polski – Życie motyla” Piotra Bernasia. To dokument opowiadający o współczesnych gladiatorach, arenie i krwawych rozgrywkach, świadomej autodestrukcji radykalnego, 34-letniego buntownika i mistrza świata w sztukach walki. Szkocko-islandzki film „16 Years ’til Summer”  (autorstwa Lou McLoughlan) to z kolei wnikliwa obserwacja codziennej walki człowieka wracającego do domu po 16-stu latach więzienia. Czy ekscentryczne i burzliwe relacje  między ojcem i synem w odizolowanym domu na krańcu malowniczego jeziora zapełnią lukę w ich egzystencji, czy pomogą wziąć odpowiedzialność za życie na wolności?

 

 

Pozostałe projekty dotykają palących tematów politycznych we współczesnej Europie. W rosyjskim filmie „SUKHANOV” Svetlany Strelnikovej znany kardiochirurg decyduje się użyć swojego autorytetu, aby wesprzeć autokratyczny reżim Putina.

 

Okhwan: Mission Impossible słowackiego reżysera Marka Mackovica opowiada historię koreańskiego aktywisty, który zrezygnował z życia rodzinnego i kariery zawodowej, aby zaprotestować przeciwko sytuacji, jaka panuję pomiędzy Koreą Południową a Północną,  przemierzając dwieście kilometrów dziennie na rowerze. Przetrwał czterdzieści jeden dni strajku głodowego, sześć potrąceń, pięć operacji, cztery ataki malarii. Wszystko dla jednego marzenia. Chce, aby Korea Północna i Południowa ponownie się połączyły.

 

Trudne negocjacje polityczne to temat kolejnego filmu wybranego do warsztatów. Duński projekt Cooper´s Challenge w reż.  Karen Stokkendal Poulsen przedstawia zaciekłe rozmowy między Serbią a Kosowem, zimną jak lód aktywistkę walczącą o niepodległość Kosowa i jej silnego przeciwnika, który nie chce uznać prawa Serbii do tego terytorium. Czy Robert Cooper, doświadczony dyplomata Unii Europejskiej zdoła doprowadzić tych dwoje do zgody?

 

Również ważny temat współczesnych krajów postkomunistycznych jest poruszony w Besence Open, węgierskim filmie Kristófa Kovácsa, który opowiada o biednej wiosce zamieszkałej w większości przez Romów, która otrzymuje dofinansowanie z Unii Europejskiej na budowę kortu tenisowego. Mimo że mieszkańcy do tej pory tenis widzieli jedynie w telewizji, w ich wiosce odbędzie się turniej tenisowy. Czy będą w stanie współpracować, aby budować przyszłość całej społeczności?

 

O podzielonej społeczności w postradzieckim świecie mówi także czeski projekt Pit-hole w reżyserii Jiřiego Stejskala. To dramat jednego z pierwszych gospodarstw w dzisiejszym Kijowie, obecnie otoczonego nowoczesnymi mieszkaniami w wielopiętrowych budynkach wybudowanych z prefabrykatów. Niezwykła rodzina nie pozwala deweloperom wyrzucić się z domu i broni ostoi  sprawiedliwości w niesprawiedliwym kraju.

 

Ostatni wybrany projekt, rumuński Chuck Norris vs. komunizm, który wyreżyserowała Ilinca Calugareanum, będzie opowieścią o taśmach VHS i walce o wolność, która skupia się wokół niebezpiecznego gangstera w czasie ostatnich dni komunizmu w Rumunii. Humorem można czasem osiągnąć tyle samo, co poważną krytyką…

 

 

Warszaty DOK. Incubator akceptują jedynie osiem projektów filmów dokumentalnych we wczesnej fazie montażu (rough cut). Przez sześć miesięcy uczestnicy pracują nad ostateczną wersją filmu oraz nad odpowiednimi strategiami dystrybucji i marketingu. Wskazówki doświadczonych montażystów, producentów, agentów sprzedaży oraz ekspertów w dziedzinie marketingu, pomagają filmom zwiększyć ich międzynarodowy potencjał i zyskać publiczność na całym świecie.

 

Więcej na http://www.dokincubator.net