W Centrum Technologii Audiowizualnych we Wrocławiu trwają zdjęcia do „Żużla” – nowego filmu fabularnego Doroty Kędzierzawskiej i Arthura Reinharta, koprodukowanego przez Odrę-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. To historia o młodym żużlowcu, w której obok aktorów pojawią się również postaci związane z czarnym sportem.

CeTA_Zuzel_zdjecia (2)

„Żużel” jest pierwszym od 70 lat filmem fabularnym o tym niezwykłym sporcie. Polscy zawodnicy od lat sięgają po najwyższe trofea światowego speedwaya i mają ogromną rzeszę wiernych kibiców. – Opowiemy historię młodego żużlowca, który – jak to w żużlu i w życiu bywa – raz jest zwycięzcą, raz pokonanym. Zafascynowała nas postawa młodych chłopców, którzy związują się z żużlem. Żyją w innym świecie i rzeczywistości, w innym tempie. Pasji i determinacji, z którą wchodzą w to niebezpieczne życie, można im tylko pozazdrościć – mówi Dorota Kędzierzawska, reżyser filmu.

  CeTA_Zuzel_zdjecia (3)  

W rolach głównych zobaczymy m.in. Tomasza Ziętka, Pawła Wilczaka, Żanetę Łabudzką, Mateusza Kościukiewicza, czy też debiutujące na dużym ekranie Jagodę Porębską oraz Karolinę Gołębiowską. W filmie nie zabraknie również postaci związanych z żużlem m.in. Tadeusza Kostro, Łukasza Kaczmarka, Marcela Szymko, Rafała Trojanowskiego czy młodego adepta żużla Krzysztofa Sadurskiego.

Żużel (10)

Zdjęcia do filmu realizowane były jesienią zeszłego roku na stadionach żużlowych Rzeszowa i Częstochowy, a także na ulicach Przemyśla i we wnętrzach przemyskich kamienic. Obecnie ekipa filmowa gości w Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA we Wrocławiu. W kwietniu odbędzie się ostatni etap zdjęć specjalnych na torze stadionu żużlowego w Tarnowie. Premiera film planowana jest na koniec sezonu żużlowego 2017.

CeTA_Zuzel_zdjecia (1)

Producentem „Żużla”, współfinansowanego przez Polski Instytut Sztuki Filmowej, jest KID Film, a koproducentami Odra-Film (Dolnośląski Konkurs Filmowy ze środków Gminy Wrocław i Samorządu Województwa Dolnośląskiego), Centrum Technologii Audiowizualnych CeTA, FOGO, Canal+ i Krakowskie Biuro Festiwalowe.