Wrocławska Fundacja Filmowa zaprasza wszystkich chętnych do udziału nowym projekcie. „Dolnośląskie Spacery Filmowe” to zarówno nietypowy sposób na odkrywanie historii kina, jak i alternatywny sposób zwiedzania regionu. Wielkimi krokami zbliża się chwila, w której będziecie mieli szanse wyruszyć z nami w filmową podróż po Dolnym Śląsku! Od 26 lipca możecie dołączać do weekendowych wycieczek filmowych po Ziemi Kłodzkiej i Wałbrzyskiej. Wśród tytułów, które będą towarzyszyć uczestnikom znajdzie się sporo produkcji zrealizowanych ze wsparciem Dolnośląskiego Funduszu Filmowego, by wymienić: Pokot Agnieszki Holland, Wieżę. Jasny dzień Jagody Szelc, W cieniu Davida Ondříčka Za niebieskimi drzwiami Mariusza Paleja.

Przez ponad 50 lat istnienia Wytwórni Filmów Fabularnych powstało we Wrocławiu ponad 400 filmów, był to ważny ośrodek dla Polskiej Szkoły Filmowej i Kina Moralnego Niepokoju, co miało istotny wpływ na tożsamość mieszkańców regionu, szukających punktów zaczepienia w nowej rzeczywistości. Stolica Dolnego Śląska stała się jednym z trzech najważniejszych centrów filmowych w naszym kraju (obok Łodzi i Warszawy). Jako jedyna nie przedstawiła jeszcze swojej barwnej karty szerszej publiczności. Dziś działa Dolnośląski Fundusz Filmowy, który dofinansował już ok. 70 fabuł, dokumentów i animacji, powiązanych plenerów, tematycznie lu produkcyjnie z regionem.

 

Co będzie się działo?

Na Ziemi Wałbrzyskiej przespacerujemy się wzdłuż ulic dzielnicy Podgórze, śladami magicznych Sztuczek Andrzeja Jakimowskiego. Zobaczymy podwórka, które stały się miejscem akcji innej bajkowej opowieści – przeniesionej znad morza na Dolny Śląsk adaptacji Weisera Dawidka w reżyserii Wojciecha Marczewskiego (pt.Weiser) i poznamy barwne filmowe losy Zamku Książ. Nad wszystkim unosić się będzie duch Krzysztofa Kieślowskiego, mieszkającego przez kilka lat w Sokołowsku, gdzie Fundacja In Situ wciąż pielęgnuje pamięć o wybitnym polskim reżyserze.

Na Ziemi Kłodzkiej poszukamy plenerów stanowiących o wizualnej sile Pokotu Agnieszki Holland, postawimy stopę w miejscach, którymi przechadzali się bohaterowie jednego z najpiękniejszych polskich filmów o miłości niemożliwej (Nikt nie woła Kazimierza Kutza) i poznamy zakamarki Gospodarstwa Ekoturystycznego ARTYSTYKA, gdzie realizowano zdjęcia do nagradzanej Wieży. Jasny dzień Jagody Szelc.

 

Szczegółowy program wycieczek: www.dolnoslaskiespaceryfilmowe.pl