21 marca w kinie DCF odbyła się uroczysta premiera koprodukowanego przez Dolnośląskie Centrum Filmowe filmu Borysa Lankosza „Ciemno, prawie noc” będącego ekranizacją głośnej, uhonorowanej nagrodą literacką NIKE powieści Joanny Bator.

Wydarzeniu towarzyszyło spotkanie z twórcami, w którym udział wzięli: reżyser Borys Lankosz, współtwórczyni scenariusza Magdalena Lankosz, autorka literackiego pierwowzoru Joanna Bator oraz aktorzy: Magdalena Cielecka, Aleksandra Konieczna i Eliza Rycembel.

Scenariusz filmu jest wspólnym dziełem Magdaleny Lankosz i Borysa Lankosza, które zręcznie łączy elektryzującą historię kryminalną z elementami kina grozy. Kiedy Wałbrzychem wstrząsa seria tajemniczych zaginięć dzieci, do miasta przybywa dziennikarka Alicja Tabor. Powracająca po latach w rodzinne strony, nieustępliwa reporterka chce poznać rodziny zaginionych i rozwikłać zagadkę, wobec której nawet policja okazuje się bezsilna. W trakcie prywatnego śledztwa Alicja – dość nieoczekiwanie – wpada na trop dramatycznych wydarzeń, które swój początek miały dekady temu. Dążąc do odkrycia prawdy, dziennikarka będzie musiała stawić czoła nowemu zagrożeniu oraz temu, przed czym uciekała przez całe dorosłe życie – tajemnicy swojego dzieciństwa i szokującym sekretom własnej rodziny. Mroczna i piękna sceneria miasta oraz okolic zamku Książ dopełniają świat barwnych i niebezpiecznych postaci, w którym bohaterka przestaje oceniać rzeczywistość tak jak dotychczas…

Film został dofinansowany przez Dolnośląski Fundusz Filmowy, a większość zdjęć zrealizowano na Dolnym Śląsku – głównie Wałbrzych i w jego okolicach.