XVII DOLNOŚLĄSKI KONKURS FILMOWY 2023 – DODATKOWE ROZSTRZYGNIĘCIE 14.11.2023r.

W dn. 14.11.2023 odbyło się dodatkowe posiedzenie rozstrzygające komisji konkursowej XVII Dolnośląskiego Konkursu Filmowego. Z uwagi na fakt, iż dwa z pięciu filmów dofinansowanych decyzją z dn.  12.09.2023 – „Lachtara-Tęsknota” w reż. S. Chondrokostasa oraz „Wszystko o mojej mamie” w reż. K. Pulkowskiego – nie podpisały w wymaganym terminie umów koprodukcyjnych z DCF, konieczne było ponowne zwołanie posiedzenia komisji w celu rozdysponowania kwoty 210 000 zł zgodnie z §8 Regulaminu XVII DKF 2023.

W wyniku obrad komisji  z dn. 14.11.2023 wkład koprodukcyjny otrzymały projekty:

  1. „Skarbek”, reż. James Marquand, prod. Sisyphus Sp. z o.o. – 140 000 zł
  2. „Dziadku, wiejemy!”, reż. Olga Chajdas, prod. Furia Film Karolina Galuba – 35 000 zł (podniesienie kwoty dotychczasowego wkładu do łącznie 215 000 zł)
  3. „Mamka”, reż. Magnus von Horn, prod. Lava Films sp. z o.o. – 35 000 zł (podniesienie kwoty dotychczasowego wkładu do łącznie 145 000 zł)

W związku z tym, finalnie dofinansowanie w tegorocznej XVII edycji Dolnośląskiego Konkursu Filmowego otrzymały filmy:

  1. „Dziadku, wiejemy!”, reż. Olga Chajdas, prod. Furia Film Karolina Galuba – 215 000 zł (film fabularny)
  2. „Mamka”, reż. Magnus von Horn, prod. Lava Films sp. z o.o. – 145 000 zł (film fabularny)
  3. „Skarbek”, reż. James Marquand, prod. Sisyphus Sp. z o.o. – 140 000 zł
  4. „Przynoszę ci dzikość, reż. Dyba Lach (Katarzyna Lach), prod. DYBA & LACH sp. z o.o. – 27 106 zł (film dokumentalny)

„Dziadku, wiejemy!” to komedia familijna osadzona w scenerii Dolnego Śląska, film drogi, tonacją i humorem sytuacyjnym przywodzący na myśl „Little Miss Sunshine”. Jagoda – energiczna 10-latka, zdecydowaniem i fantazją przypominająca Pippi Langstrumpf, porywa z domu spokojnej starości swojego dziadka i razem ruszają w podróż przez Polskę w poszukiwaniu tajemniczego „Światła morza”. A że dziadek bardziej niż dobrotliwego staruszka z bajek przypomina Jacka Sparrowa z „Piratów z Karaibów”, po drodze czeka ich sporo przygód i awantur.

„Mamka” to intrygująca i pełna mroku historia matki, która powierza swoje dziecko w opiekę „diablicy”. Inspirowana wydarzeniami związanymi z procesem Dagmar Overby, najsłynniejszej seryjnej morderczyni w Danii przed stu lat, baśń-moralitet ze scenografią Jagny Dobesz oraz Bystrzycą Kłodzką i Wrocławiem w tle.

„Skarbek” to historia Krystyny Skarbek, odważnej Polki-szpiega, która ucieka z Warszawy podczas II wojny światowej i zostaje zwerbowana przez Brytyjczyków do działań konspiracyjnych na terenie Francji. W rolę tytułową wcieliła się Morgane Polanski, której w filmie partnerują m.in. dolnośląskie Góry Stołowe oraz Bystrzyca Kłodzka.

„Przynoszę ci dzikość” to dokumentalna podróż, która stawia pytania o wolność rzek i ludzi, o relację człowieka i natury, ekosystemowe splątania oraz wątek dzikości w człowieku. Towarzyszymy zaangażowanemu w sprawy Odry muzykowi Michałowi Zygmuntowi, który chce przepłynąć 1300 km ze wschodu na zachód tradycyjną, drewnianą łodzią, aby symbolicznie przywieźć zdegradowanej rzece dzikość. Wyprawa Michała pozwala dostrzec różnice między dzikimi rzekami a tymi uregulowanymi przez człowieka, unaocznia problemy związane z ochroną przyrody, daje przyjrzeć się polskiemu krajobrazowi, ale przede wszystkim zagłębić się w rzeczny świat niezwykłej, pozaludzkiej przyrody z perspektywy człowieka, który uważnie słucha.

Tym samym łączna liczba filmów koprodukowanych przez Dolnośląskie Centrum Filmowe ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego w latach 2008-20203 wyniosła 93 tytuły.