„Fuga” w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, „Niemy” Bartosza Konopki i „Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego to trzy filmy koprodukowane przez Odrę-Film ze środków Dolnośląskiego Konkursu Filmowego, które znalazły się w konkursowej stawce tegorocznego festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. To nie jedyne dolnośląskie akcenty tego festiwalu. Jury, które oceni szesnaście filmów znajdujących się w konkursie głównym przewodniczy w tym roku Waldemar Krzystek, laureat „Złotych Lwów” za „Małą Moskwę” (2008). Podczas festiwalu odbędzie się też uroczyste spotkanie z okazji 10. lecia Reionalnych Funduszy Filmowych w Polsce, którego jednym z organizatorów jest obchodzący w tym roku dziesięciolecie działalności Dolnośląski Fundusz Filmowy. Poniżej przedstawiamy nasze filmy startujące w konkursie głównym festiwalu.
„Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej, realizowana w większości na Dolnym Śląsku (okolice Sobótki i Góry Stołowe), opowiada historię Alicji, kobiety, która straciła pamięć. Z dala od domu i rodziny zbudowała nową siebie: niezależną i bezkompromisową. Po dwóch latach wraca do swojego poprzedniego życia. Jej rodzina oczekuje, że odnajdzie się w roli żony, matki i córki. Alicja nie pamięta miłości do rodziny, a mąż i syn nie rozpoznają kobiety, która wygląda znajomo, ale zachowuje się jak ktoś obcy. Film powstał na podstawie scenariusza Gabrieli Muskały, która wciela się w główną rolę. Obok niej na ekranie zobaczymy Łukasza Simlata w roli męża czy Halinę Rasiakównę w roli matki.
Akcja „Krwi Boga” Bartosza Konopki rozgrywa się we wczesnym średniowieczu. Na ostatnią pogańską wyspę, cudem uniknąwszy śmierci, dociera rycerz Willibrord. Okrutnie doświadczony przez los, lecz twardo stąpający po ziemi wojownik, już dawno zginąłby, gdyby nie pomoc Bezimiennego – pełnego ideałów chłopaka, skrywającego przed światem prawdziwą tożsamość. Pomimo różnic w światopoglądzie i podejściu do religii, mężczyźni zostają towarzyszami podróży. Kontynuują wędrówkę połączeni wspólnym celem. Chcą odnaleźć i ochrzcić ukrytą w górach osadę pogan. W rolach głównych zobaczymy Krzysztofa Pieczyńskiego i Karola Bernackiego. Film był realizowany przede wszystkim w Górach Stołowych.
„Ułaskawienie” Jana Jakuba Kolskiego to historia rodziców żołnierza opowiadana z perspektywy ich siedemnastoletniego wnuka Janka. Wpisana w dramatyczne wydarzenia w powojennej Polsce, zawiera jednak unikalną treść: fabuła skupia się przede wszystkim na sile i odwadze rodziców, pokazując ich walkę o odzyskanie godności i równowagi po utracie syna. W role główne wcielili się Grażyna Błęcka-Kolska i Jan Jankowski. Jak mówi reżyser: Chcę powołać się w tym filmie na życie moich dziadków – Anny i Jakuba. W ich losie wpisanym w panoramę losów polskich pierwszych lat po wojnie przechował się jakiś szczególnie przejmujący depozyt cierpienia, uporu, odwagi i… miłości. Przez lata uczyłem się historii o bohaterach; w Szkole Podstawowej w Popielawach, w liceum we Wrocławiu, na studiach, na ulicy. Zmieniały się ustroje, z nimi perspektywy, ale jedno pozostało niezmienne: pewność, że najodważniejszą kobietą, jaką kiedykolwiek poznałem, była moja babcia Hania, zaś mężczyzną mój dziadek Jakub. Film, który współfinansowały trzy Regionalne Fundusze Filmowe (Dolnośląski, Łódzki i Podkarpacki) był w znacznym stopniu realizowany w plenerach dolnośląskich.